Dzisiaj jest 29 Stycznia 2020, Środa, imieniny obchodzą:

AKTUALNOŚCIRSS

Fakty i mity na temat mycia rąk

29 stycznia 2020
Ręce należy myć ciepłą czy zimną wodą? Czy więcej zarazków zostaje na naszych dłoniach, kiedy suszymy je papierowym ręcznikiem czy suszarką do rąk? Czy stosowanie środków do dezynfekcji rąk jest tak samo skuteczne, jak mycie ich wodą i mydłem? Wokół higieny rąk krąży wiele mitów, dlatego poprosiliśmy o ich wyjaśnienie lek.med. epidemiologa Waldemara Ferschke.

REKLAMA | PWSZ – Uczelnia bez barier

29 stycznia 2020
Z roku na rok rośnie liczba osób niepełnosprawnych podejmujących studia licencjackie i magisterskie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Komeńskiego w Lesznie jest jedną z nielicznych uczelni w regionie leszczyńskim w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Smog atakuje, a my się nie badamy

28 stycznia 2020
Poważnych problemów ze smogiem nie mają tylko 3 województwa. Mimo że problem istnieje od lat, większość Polaków ignoruje jego wpływ na nasze zdrowie – konsultacje pulmonologiczne to zaledwie 0,3% wykonywanych świadczeń, wynika z danych SALTUS Ubezpieczenia. Choć pulmonolodzy są dopiero na 14. miejscu na liście najczęściej odwiedzanych specjalistów, to na wizytę u nich w ramach NFZ czeka się trzy tygodnie.

Schizofrenia z objawami negatywnymi

27 stycznia 2020
Schizofrenia to jedna z najczęstszych ciężkich chorób psychicznych. Jest to choroba przewlekła i stygmatyzująca pacjentów. Kobiety zwykle chorują nieco później niż mężczyźni w związku z czym mają szansę na zbudowanie większej sieci wsparcia społecznego, która jest niezwykle istotna w procesie diagnozowania i leczenia choroby. Często też wkładają dużo wysiłku aby dłużej utrzymać się w kompetencjach społecznych.

Nowe mieszkania chronione w Wiśniówce

27 stycznia 2020
W Dziennym Centrum Opieki i Pielęgnacji w Wiśniówce Caritas Diecezji Kieleckiej powstaną kolejne mieszkania chronione. Zamieszka w nich 50 osób niepełnosprawnych, które pod okiem terapeutów nauczą się samodzielności.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

25 stycznia 2020
Co roku, 26 stycznia, w rocznicę pierwszego polskiego przeszczepienia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Transplantologia i medycyna regeneracyjna to jedne z najgłośniej dyskutowanych ze względu na ich spektakularność oraz budzące największe nadzieje na przyszłość gałęzi medycyny. Kiedyś obarczone dużym ryzykiem, dziś przeprowadzane masowo w szpitalach na całym świecie. Również polskie placówki medyczne i pracujący w nich lekarze mogą pochwalić się inspirującymi i przełomowymi zabiegami.

Zwiększa się komfort podróży pociągami

25 stycznia 2020
Nowe i zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne oraz lokomotywy, inwestycje w infrastrukturę oraz setki zmodernizowanych wagonów, które już teraz wożą pasażerów. PKP Intercity w 2020 rok wchodzi z podpisanymi umowami o wartości blisko 4,3 mld zł.