Dzisiaj jest 4 Czerwca 2020, Czwartek, imieniny obchodzą:

Chłodzenie wentylatorem szkodzi zdrowiu?

Dodano: 03 września 2019

To FAKT! Jeśli próbując przetrwać upalny dzień w domu albo biurze chłodzisz się korzystając intensywnie z mechanicznego wiatraka, to wiedz, że grozi ci przykra dolegliwość: porażenie nerwu twarzowego.

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Nieumiejętne lub zbyt intensywne korzystanie z mechanicznych urządzeń "chłodzących", takich jak przenośne wentylatory, wiatraki i klimatyzatory, może niektórym osobom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Na przykład, zbyt mocne oziębienie twarzy, spowodowane przez bardzo blisko ustawiony wiatrak lub nawiew, może sprzyjać porażeniu nerwu twarzowego, zwłaszcza u tych osób, które borykają się z cukrzycą lub chorobami układu krążenia.

„Budzimy się, a kącik ust jest opadnięty, nie możemy normalnie pić, jeść, czasem pojawiają się kłopoty z wyraźną mową. Porażenie może wiązać się nawet z niedomykalnością oka” – ostrzega laryngolog Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML.

Specjalistka dodaje, że porażenie nerwu twarzowego należy leczyć. Na szczęście, najczęściej rokowanie jest pomyślne. 

mw, zdrowie.pap.pl 

Źródło: 

Materiały z konferencji „Wakacje z rodziną – jak zdrowo przeżyć urlop”, zorganizowanej przez Centrum Medyczne MML. Czytaj również