Dzisiaj jest 18 Lutego 2020, Wtorek, imieniny obchodzą:

Depresja w czasie ciąży?

Dodano: 08 sierpnia 2019

To FAKT! Także wtedy, kiedy ciąża była zaplanowana, a dziecko jest wyczekiwane. To groźny stan zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się malucha.

 

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

I jest to wcale nierzadki problem. Dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego podaje, że według różnych badań na depresję w ciąży choruje ok. 12 – 19 proc. kobiet.

Depresja w ciąży powinna być leczona. Jak wskazuje dr Chrzan-Dętkość, dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, a także stanu przedrzucawkowego. Badania wykazały ponadto, że stres matki w ciąży związany jest ze zmienionymi wzorcami zachowania, emocjonalnymi i poznawczymi u dziecka oraz zmianami w funkcjach regulujących jego reakcje na stres, stany emocjonalne i uwagę. Dziecko kobiety, która w ciąży przechorowała depresję zwiększa ryzyko chorób somatycznych takich jak astma czy otyłość.

Depresja w ciąży może ponadto powrócić wkrótce w postaci depresji poporodowej.

Jak leczy się depresję w ciąży? Metodę omówić powinien z pacjentką lekarz psychiatra. Czasem wystarczy psychoterapia, czasem konieczne jest włączenie leków. 

jw, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Źródła: Wykład dr Magdaleny Chrzan-Dętkoś na temat depresji poporodowej i w ciąży wygłoszony podczas II Kongresu Zdrowia Psychicznego w Warszawie

A. Szulc, P. Gałecki: Psychiatria, Wyd. Edra and Partners, 2018Czytaj również