Dzisiaj jest 30 Maja 2020, Sobota, imieniny obchodzą:

Jak się leczą 30-latkowie?

Dodano: 21 października 2019

30-latkowie to grupa najczęściej korzystająca ze zwolnień lekarskich. Wśród specjalistów, do których chodzą najwięcej, są ginekolog, dermatolog, ortopeda oraz endokrynolog. Swój stan zdrowia sprawdzają regularnie. Badania laboratoryjne stanowią ponad połowę świadczeń medycznych, z których korzystają.

 

Źródło: www.newseria.pl

Ze statystyk absencji chorobowej gromadzonych przez ZUS wynika, że grupą wiekową, która najczęściej korzysta ze zwolnień lekarskich, są osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia[1]. Wystawiono im 27 proc. ogółu zaświadczeń lekarskich, a ich długość stanowiła prawie 28 proc. łącznego czasu nieobecności chorobowej wszystkich pracowników. W związku z tym SALTUS Ubezpieczenia postanowił sprawdzić, do jakich lekarzy najczęściej chodzą i z jakich badań korzystają.

Najczęściej 30-latkowie korzystają z diagnostyki laboratoryjnej, to ponad połowa zamawianych przez nich świadczeń medycznych. Na drugim miejscy znajdują się konsultacje specjalistyczne, a na trzecim diagnostyka obrazowa. Wizyty u internisty to jedynie niecałe 7 proc. usług zdrowotnych, z których korzystają. Choć sporo ze świadczeń związanych jest z ciążą, to mimo to statystyki potwierdzają niestety, że pokolenie Y cierpi na więcej problemów zdrowotnych, niż ich rodzice w tym wieku.

Do jakich specjalistów chodzą 30-latkowie?

Wśród specjalistów, do których najczęściej chodzą osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia ubezpieczone w SALTUS TUW, znajdują się:

ginekolog,

dermatolog,

ortopeda,

endokrynolog,

laryngolog.

Porady ginekologiczne stanowią 28 proc. konsultacji, z których co miesiąc korzysta ta grupa wiekowa. 12 proc. to wizyty dermatologiczne, a 11 proc. to porady ortopedyczne. O pomoc do endokrynologa zwracają się w 10 proc. przypadków, a do ortopedy w 7 proc. W dalszej kolejności korzystają z konsultacji okulistycznych, neurologicznych, alergologicznych, kardiologicznych i gastrologicznych.

Te statystyki dają wgląd w to, z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się przedstawiciele Millenialsów. Fakt największego zainteresowania wizytami ginekologicznymi wynika z tego, że są to w znacznej większości porady związane z ciążą. O wiele istotniejsze w kontekście analizy stanu zdrowia 30-latków są pozostałe konsultacje specjalistyczne, które odbywają. Wysoki odsetek wizyt ortopedycznych i endokrynologicznych potwierdza, negatywne trendy zdrowotne, które obserwowane są już od kilku lat. Rosnący odsetek osób prowadzących siedzący tryb życia oraz fakt, że wykonywanie wielu współczesnych zawodów wiąże się z długotrwałym przebywaniem w wymuszonej pozycji ciała, sprawia, że coraz więcej osób boryka się z nabytymi wadami postawy, już w młodym wieku.

Bardzo istotnym zjawiskiem, którego nie można bagatelizować, jest fakt, że wielu 30-latków zmaga się z zaburzeniami hormonalnymi. Żadna inna spośród 5 analizowanych przez nas grup wiekowych nie odbywa miesięcznie tylu konsultacji endokrynologicznych, co oni. Ich wizyty stanowią 27 proc. ogółu. Problemy hormonalne mogą być powodowane m.in. przez nadmierny stres oraz zbyt małą aktywność fizyczną, czyli zjawiska powszechne wśród Millenialsów.

Jak badają się Millenialsi?

Osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia są też grupą, która wykonuje najwięcej badań laboratoryjnych – 24 proc. ogółu. Najczęściej są to podstawowe badania profilaktyczne, czyli:

morfologia krwi,

sprawdzenie poziomu TSH,

badanie ogólne moczu,

kontrola fT4,

analiza poziomu glukozy.

W dalszej kolejności wykonują próby wątrobowe, sprawdzają poziom fT3, kreatyniny oraz kontrolują poziom cholesterolu za pomocą lipidogramu. Fakt, że aż 3 z 10 najczęściej wykonywanych badań dotyczy problemów hormonalnych, potwierdza, że zaburzenia pracy tarczycy są bardzo istotnym problemem w tej grupie wiekowej.

Z kolei do najczęściej wykonywanych badań obrazowych należą:

USG miednicy,

USG piersi,

USG jamy brzusznej,

USG tarczycy,

EKG spoczynkowe.

[1] Absencja chorobowa w 2018 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Warszawa 2019.Czytaj również