Dzisiaj jest 7 Kwietnia 2020, Wtorek, imieniny obchodzą:

Kultura bez barier: Nie bój się chcieć…

Dodano: 27 września 2017

Pod takim właśnie hasłem, w dniach od 29 września do 5 października odbywać się będzie 5. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier. Celem przedsięwzięcia jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury.

 

Tegoroczne hasło Festiwalu  NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ odzwierciedla jego założenia – by ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować  do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać. Kina, teatry, galerie, muzea i wszystkie inne miejsca festiwalowych wydarzeń przygotowały wartościową i bogatą ofertę artystyczną – odpowiednio dostosowanych pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów.

Zrealizowane dotychczas 4 edycje wydarzenia (jeszcze pod nazwą Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier) pokazały, że jest to inicjatywa przyjęta z wielkim zainteresowaniem zarówno instytucji, których z roku na rok przybywa, jak i samych uczestników. Wystarczy spojrzeć na wyniki: w 2013 roku, kiedy miał miejsce pierwszy WTKBB w 20 instytucjach odbyło się 51 wydarzeń, rok później było ich już 90 w 45 instytucjach. Rok 2015 i 2016 – to kolejne fantastyczne wynik –  ponad 150 wydarzeń w blisko 100 instytucjach – już nie tylko warszawskich, ale także w kilkunastu innych miastach w całej Polsce! W ciągu 4 latach udało nam się zgromadzić na imprezach, wystawach, spektaklach i warsztatach udostępnianych w ramach WTKBB ponad 5 000 uczestników!

Kultura jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza. Kultura ma nas łączyć, być przestrzenią spotkania. Chcemy, by ci, którzy kulturę tworzą chcieli ją kierować  do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać – mówi Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier.  

Podejmując każdego dnia wysiłki na rzecz równego dla wszystkich dostępu do kultury, Fundacja Kultury Bez Barier stara się nie tylko o zrozumienie ze strony ludzi instytucji kultury czy pełnosprawnej i bogatszej części społeczeństwa. Stara się także aktywizować osoby z niepełnosprawnością, namawia je do przełamania wewnętrznych barier, do nabrania odwagi i chęci na marzenia. 5. Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie, jak działo się to w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.

Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, TR Warszawa i Bemowskie Centrum Kultury. Partnerem Festiwalu jest Disney Polska. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych objęli Festiwal patronatem honorowym.Czytaj również