Dzisiaj jest 29 Marca 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Maluch potrzebuje różnorodnej diety

Dodano: 11 września 2019

Urozmaicanie to jeden z podstawowych warunków prawidłowej diety nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych. To ważne już w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy maluch poznaje nowe smaki. Różnorodne menu pomaga zrealizować zapotrzebowanie na niezbędne dla rozwoju składniki odżywcze, zachęca dziecko do próbowania nowych potraw oraz kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe. Odkryj powody, świadczące o tym, że codzienny jadłospis niemowlęcia powinien być urozmaicony.

 

Uzupełnianie jadłospisu krok po kroku

Rozszerzanie diety należy rozpocząć po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu[1]. Uzupełnianie jadłospisu o nowe posiłki jest konieczne, ponieważ mleko mamy powoli przestaje w pełni zaspokajać zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Na początku do diety dziecka wprowadza się warzywa, później owoce, kaszki i inne produkty, takie jak mięso, ryby czy przetwory mleczne, które pomagają uzupełnić jadłospis niemowlęcia o ważne dla prawidłowego rozwoju – węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne czy błonnik.

Pierwsze kroki w poznawaniu nowych smaków

Rozszerzanie jadłospisu malucha sprzyja jego oswajaniu się z nowymi produktami – nawet niewielkie ilości (1-2 łyżeczki) nowego pokarmu to duży krok w kierunku wykształcenia otwartości na różnorodne smaki – teraz i w kolejnych latach życia. Warto pamiętać, że ulubione smaki dziecka mogą się zmieniać – nie należy więc rezygnować, kiedy niemowlę odmawia nowości. Niekiedy potrzeba nawet kilku prób, by dziecko przekonało się do marchewki czy brokułu. Już wczesne przyzwyczajanie maluszka do urozmaiconej diety wpływa na jego preferencje smakowe, a co za tym idzie – kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe.

Urozmaicanie z głową

Wprowadzanie nowych produktów do jadłospisu niemowlęcia może być dla niektórych rodziców wyzwaniem. Wsparciem w tym zakresie jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Dostarcza ona zarówno odpowiednią ilość składników odżywczych we właściwych proporcjach (w zależności od wieku i potrzeb malucha), jak i spełnia wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, o wiele bardziej surowe w porównaniu z żywnością ogólnego przeznaczenia – dedykowaną starszym dzieciom i dorosłym. 

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 [1] Szajewska H. et al., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Pediatria 11.3 (2014): 321-338.



Czytaj również