Dzisiaj jest 23 Października 2018, Wtorek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

TNP – co trzeba wiedzieć

22 października 2018
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to nie to samo, co zwykłe nadciśnienie tętnicze. Ta niebezpieczna choroba polega na tym, że z niewiadomych powodów zarastają tętniczki płucne – drobne naczynia, które doprowadzają krew do pęcherzyków płucnych.

Cynamon ma działanie bakteriobójcze?

20 października 2018
To FAKT! Aldehyd cynamonowy, główny składnik olejku cynamonowego, skutecznie walczy z bakteriami mogącymi powodować ciężkie infekcje – dowodzą badania dr Sanjidy Topy z Swinburne University of Technology.

Samotność jest groźna dla zdrowia?

19 października 2018
To FAKT! Gdy czujemy się samotni, znacznie gorzej znosimy nawet zwykłe przeziębienie – wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z amerykańskiego Rice Universiy.

Kolonoskopia: mniej raka jelita grubego?

18 października 2018
To FAKT! Kolonoskopia pozwala wykryć nie tylko wczesne zmiany nowotworowe, ale i polipy – niedające żadnych objawów, łagodne gruczolaki, z których może rozwinąć się rak jelita grubego.

Mobilne Centrum Symulacji Medycznej

17 października 2018
Specjaliści z Collegium Medicum UJ w Krakowie tworzą Mobilne Centrum Symulacji Medycznej. Dzięki urządzeniom umieszczonym w gigantycznej naczepie TIR–a już wkrótce w niemal każdym zakątku Polski będzie można szkolić lekarzy ze stosowania małoinwazyjnych technik medycznych u osób starszych.

Niewyspanego bardziej boli?

16 października 2018
To FAKT! Zmęczenie wywołane niewystarczającą ilością snu powoduje wzrost wrażliwości na bodźce bólowe.

Diagnostyka i leczenie epilepsji

15 października 2018
Porozumienie o utworzeniu pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych podpisano w szpitalu w szczecińskich Zdrojach. To ośrodek, który pozwoli na diagnostykę i leczenie operacyjne najcięższych typów padaczek u dzieci i młodzieży.