Dzisiaj jest 19 Czerwca 2019, Środa, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Genetyczka: Warto zbadać swój DNA!

19 czerwca 2019
Nie zawsze wykonywanie badania swojego DNA pod kątem chorób ma sens. Ale gdy w rodzinie występują często nowotwory, warto sprawdzić predyspozycje do zachorowania – przekonuje w rozmowie z PAP genetyczka, prof. Katarzyna Tońska.

Choroby rzadkie: Akromegalia

18 czerwca 2019
Objawy akromegalii – powiększenie stóp, dłoni, uszu, nosa czy języka oraz zmiana głosu na niższy - bywają bardzo charakterystyczne. Jednak ta rzadka, powoli rozwijającą się choroba wciąż rozpoznawana jest zbyt późno – nawet po 20 latach – mówił prof. Wojciech Zgliczyński ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Wpływ promieniowania 5G na zdrowie

17 czerwca 2019
Pola elektromagnetyczne wytwarzane przez telefony komórkowe i stacje bazowe telefonii wpływają na pracę komórek organizmu. Wciąż jednak niewiele wiadomo, zwłaszcza odnośnie sieci 5G, czy ma to wpływ na zdrowie – mówi PAP prof. Marek Zmyślony z Instytutu Medycyny Pracy.

SM to choroba dziedziczna?

15 czerwca 2019
To MIT! Stwardnienie rozsiane (SM) nie jest chorobą dziedziczną. Ryzyko, że dziecko osoby chorej na SM również będzie mieć tę chorobę, jest minimalne.

Wirtualna rzeczywistość w medycynie

14 czerwca 2019
Większy komfort pacjentów podczas dializ ma zapewnić urządzenie wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, projektowane przez szczecińską firmę we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Twórcy mają nadzieję, że poprawi ono także efektywność zabiegu.

Nowatorska operacja serca w Krakowie

13 czerwca 2019
Niewątpliwie otworzyliśmy nową erę w leczeniu grupy wad serca – powiedział PAP prof. Tomasz Mroczek, który w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie przeprowadził operację innowacyjnym sposobem Nikaidoh, ratując zdrowie małego chłopca.

Polacy z otyłością wymagają leczenia

12 czerwca 2019
Prawie 700 tys. osób w naszym kraju ma tzw. otyłość patologiczną wymagającą leczenia chirurgicznego, które pomaga w odchudzaniu, jak i chroni przed poważnymi chorobami – przekonywali eksperci. Podkreślono, że pacjentów tych trzeba objąć kompleksową i skoordynowaną opieką.