Dzisiaj jest 19 Grudnia 2018, Środa, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Politechnika kupiła cytometr masowy

19 grudnia 2018
Cytometr masowy – najnowocześniejsze obecnie urządzenie do analizy i diagnostyki próbek komórkowych – został zakupiony przez Politechnikę Wrocławską. To jedyne takie urządzenie w Polsce. W ramach powstającego Laboratorium Obrazowania naukowcy z Politechniki będą także korzystali z nowoczesnego mikroskopu konfokalnego.

Rozwój mowy zależy od sprawności rąk?

14 grudnia 2018
To FAKT! Choć dla wielu rodziców może to brzmieć jak niedorzeczność, to jednak fakty są takie, że w rozwoju dziecka istnieje ścisły związek między sprawnością rąk a mówieniem. Jak to możliwe?

Centrum Symulacji Położniczych WUM

13 grudnia 2018
Szkolenie lekarzy, położnych, pielęgniarek i innych przedstawicieli personelu medycznego oraz służb ratunkowych to główne zadanie otwartego Centrum Symulacji Położniczych „Bezpieczny Poród” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cichy złodziej kości – Osteoporoza

12 grudnia 2018
Jeśli myślisz, że osteoporoza to choroba starszych pań, to jesteś w błędzie. Niedobór wapnia i ubytek tkanki kostnej mogą zagrażać każdemu. Gorzko doświadczyła tego m.in. aktorka Gwyneth Paltrow.

Szczepienia dla chłopców przeciw HPV?

11 grudnia 2018
To FAKT! Wirus HPV jest najczęściej przenoszonym drogą płciową patogenem. Niemal każda aktywna seksualnie osoba zarazi się nim w ciągu swojego życia, jeśli się przeciw niemu nie zaszczepiła. Dzieje się tak w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej. Eksperci podkreślają, że ryzyko zakażenia dotyczy nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn.

Siedem sygnałów, że masz problem

10 grudnia 2018
Alkoholizm nie jest chorobą o piorunującym przebiegu. Jest kilka sygnałów, które – w porę dostrzeżone – pozwolą na zmianę i uniknięcie nieszczęścia – opowiada dr Bohdan Tadeusz Woronowicz, psychiatra leczący uzależnionych.

Polacy mają problem z cholesterolem

08 grudnia 2018
Prawie 19 mln Polaków, czyli co drugi rodak ma podwyższony poziom cholesterolu, a leczy się jedynie 7-8 mln osób – alarmowali eksperci podczas VIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, który w piątek rozpoczął się w Warszawie.