Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2019, Niedziela, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Pięć faktów o chorobach mózgu

17 sierpnia 2019
Występują znacznie częściej niż się powszechnie uważa. Aż jeden na trzech Europejczyków przynajmniej raz w życiu doświadcza choroby mózgu. Sprawdź o jakie przypadłości chodzi i co warto o nich wiedzieć.

Niechciane owłosienie objawem choroby?

16 sierpnia 2019
To FAKT! Hirsutyzm, czyli nadmierny wzrost grubych, ciemnych włosów u kobiet w miejscach typowych dla owłosienia męskiego (np. wąsy, broda, klatka piersiowa, ramiona, plecy) to nie tylko problem natury estetycznej.

„Okulistyczne oscary” dla Polaków

14 sierpnia 2019
Okuliści z Łodzi prof. Jerzy Nawrocki i prof. Zofia Michalewska zostali nagrodzeni „okulistycznymi Oscarami” przyznawanymi autorom najlepszych filmów naukowo-dydaktycznych, przez Amerykańskie Towarzystwo Szklistkowo-Siatkówkowe. W kolekcji łódzkich lekarzy jest już 11 takich statuetek.

Studenci wybierają medycynę ekstremalną

13 sierpnia 2019
Przybywa specjalistów od medycyny ekstremalnej i medycyny podróży – w ciągu trzech lat ok. 100 osób ukończyło jedyne w kraju, działające na UJ CM w Krakowie, studia podyplomowe w tym zakresie. Uczelnia zapewnia, że kierunek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Kalkulator rozgrzanego samochodu

12 sierpnia 2019
Kalkulator rozgrzanego samochodu pokazuje, minuta po minucie, co się dzieje z dzieckiem pozostawionym w aucie m.in. w zależności od temperatury, stopnia zachmurzenia i miejsca, w którym znajduje się pojazd. Autorami są fizyk z IFJ PAN oraz lekarz.

Testosteron zwiększa ryzyko udaru?

09 sierpnia 2019
To FAKT! Niektórzy panowie, aby nie odczuwać konsekwencji naturalnego i postępującego z wiekiem spadku wydzielania testosteronu, proszą lekarzy o receptę na ten hormon. To hormonalna terapia zastępcza dla mężczyzn, która – jak się okazuje – może nieść zwiększone ryzyko udarów i zawałów.

Depresja w czasie ciąży?

08 sierpnia 2019
To FAKT! Także wtedy, kiedy ciąża była zaplanowana, a dziecko jest wyczekiwane. To groźny stan zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się malucha.