Dzisiaj jest 21 Lutego 2019, Czwartek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

W lutym szczepimy się przeciwko grypie?

21 lutego 2019
To FAKT! Choć trzeba wiedzieć, że to już ostatni dzwonek – szczepionka zaczyna bowiem działać po 7–10 dniach, a szczyt sezonu epidemicznego w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Warto jednak zabezpieczyć się na te ostatnie dni, bo zdaniem specjalistów w tym roku grypa nie powiedziała jeszcze ostatniego zdania.

Uzależnienie seniorów – cichy problem

20 lutego 2019
Osoby, które właśnie wycofały się z życia zawodowego są szczególnie zagrożone uzależnieniem od alkoholu czy leków. Są też w grupie, która jest szczególnie narażona na szkody z nim związane.

Telefon 800 70 2222 ratuje życie

19 lutego 2019
Na linię wsparcia 800 70 2222 dla osób w kryzysie psychicznym może zadzwonić każdy, kto w nim się znalazł. Ale specjaliści dyżurujący 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, nie tylko mogą pomóc znaleźć wyjście z danej sytuacji, okazać akceptację, ale też bezpośrednio ratują ludzkie życie. W krótkim filmie przedstawiamy takie historie.

Nowa metoda monitorowania hemodializ

18 lutego 2019
Na Uniwersytecie Warszawskim stworzono nowatorskie urządzenie do monitorowania hemodializ. Pozwala ono na bieżąco śledzić przebieg zabiegu, dzięki czemu terapia może być efektywniejsza i bezpieczniejsza – przekonują twórcy wynalazku.

Koń trojański w nowotworze

16 lutego 2019
Opracowane przez Polaków nanocząstki zatrzymywane są w komórkach nowotworowych, ale usuwane z komórek zdrowych. Jeśli w takim nanometrowym koniu trojańskim umieści się świecące lub magnetyczne znaczniki albo lek, uzyskamy sposób na diagnozę lub leczenie nowotworów.

Polacy wciąż mało wiedzą o zdrowiu

15 lutego 2019
Nie dajmy się zwieść pozorom. Choć średnia długość życia rośnie, a w dużych miastach od lat szerzy się moda na bycie fit, to jednak z badań wynika, że wiedza Polaków na temat zdrowia oraz największych zagrożeń zdrowotnych jest dramatycznie niska.

Wczesna diagnostyka chorób oka

14 lutego 2019
Międzynarodowe Centrum Badań Okulistycznych powstanie w Warszawie dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Do jego celów należało będzie m.in. opracowanie narzędzi do wczesnej diagnostyki chorób oka.