Dzisiaj jest 4 Sierpnia 2021, Środa, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Nowe antybiotyki powstają zbyt wolno

04 sierpnia 2021
Tempo i zakres prac nad nowymi lekami przeciwbakteryjnymi są niesatysfakcjonujące. W ostatnich 3 latach FDA i EMA zarejestrowały 11 antybiotyków, wśród których aż 9 wywodzi się z już istniejących klas - co oznacza, że oporność na nie już istnieje lub wkrótce się pojawi - mówi w rozmowie z PAP lekarz, mikrobiolog, prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat.

Mieszanie szczepionek jest bezpieczne

03 sierpnia 2021
Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19 jest bezpieczne – powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska. Dodała, że chodzi o to, aby osoby, które miały odczyn poszczepienny po pierwszej dawce, mogły dokończyć szczepienie.

Jest szansa na opóźnienie czwartej fali

02 sierpnia 2021
Wciąż mamy szansę wyhamować czwartą falę pandemii. Wszystko zależy od odpowiedzialności społeczeństwa – powiedziała PAP mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza.

Płyn do przechowywania narządów

30 lipca 2021
Gdańscy specjaliści opracowali innowacyjny płyn do przechowywania narządów przeznaczonych do transplantacji. Pozwoli on zwiększyć skuteczność wykonywanych przeszczepów.

Wariant delta jest bardziej zakaźny

29 lipca 2021
Delta jest bardziej zakaźna, ale nie bardziej agresywna – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Jej zdaniem czwarta fala koronawirusa w Polsce najbardziej uderzy w region wschodni i południowo-wschodni, gdzie jest najmniej zaszczepionych.

Terapia CAR-T i szpiczak plazmocytowy

28 lipca 2021
Po raz pierwszy w Polsce pacjentowi z opornym i nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym podano innowacyjną terapię CAR-T. Procedura nadzorowana była przez prof. Lidię Gil i prof. Dominika Dytfelda z Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w Poznaniu.

Skoki owocowe i mleko w diecie dzieci

27 lipca 2021
Rodzice zbyt wcześnie wprowadzają do diety swoich dzieci soki owocowe, napoje roślinne i mleko krowie – alarmują eksperci. Aż 61 proc. rodziców niesłusznie podaje dzieciom te same posiłki, które je reszta rodziny – wykazały najnowsze badania.