Dzisiaj jest 28 Marca 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nowe autobusy bez barier w Rzeszowie

Dodano: 19 stycznia 2018

Urząd Miasta Rzeszowa podpisał umowę z firmą Solaris Bus & Coach S.A. na dostawę 10 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów oraz 30 pojazdów przegubowych z napędem konwencjonalnym. Pierwszy kontrakt opiewa na sumę 30,2 mln zł, drugi na 54,4 mln zł. Umowy zakładają dostawy pojazdów niskopodłogowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych w 2018 roku.

 

Poza dostarczeniem pojazdów kontrakt zakłada również budowę infrastruktury, która umożliwi ładowanie autobusów zarówno w dzień podczas kursów na trasie,  jak i na terenie zajezdni. – Wygrywając przetarg w Rzeszowie, wysyłamy mocny sygnał do naszych klientów, że oferujemy nie tylko sprawdzone rozwiązania w zakresie autobusów elektrycznych, ale także jesteśmy w stanie zaoferować kompleksowe rozwiązanie w zakresie infrastruktury ładowania. Dla naszych klientów to bardzo ważne, że zarówno autobusy elektryczne jak i infrastrukturę do ich ładowania mogą zamówić u jednego producenta. Oczywiście działamy w tym zakresie z polskimi firmami skupionymi m.in. w klastrze „Polski Autobus Elektryczny”, którego jesteśmy liderem – powiedział Zbigniew Palenica, Wiceprezes firmy Solaris odpowiedzialny za obszar sprzedaży after sales.

Dla rzeszowskiego przewoźnika kluczowym argumentem w wyborze dostawcy była nie tylko cena, ale również innowacyjność produktu i gwarancja najwyższej jakości. Elektryczne Solarisy wyposażone będą w tzw. pantograf odwrócony, który umieszczony będzie na ładowarce i będzie się obniżać do dachu pojazdu. W ten sposób będzie można naładować pojazd w ciągu kilku minut podczas przerwy na przystanku lub na końcu linii. Oprócz ładowania pantografowego, autobus będzie standardowo wyposażony w złącze ładowania typu Plug-In, które przeznaczone jest do wolniejszego ładowania baterii podczas dłuższego postoju. Elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 electric wyposażone zostaną w baterie Solaris High Power o pojemności 87,6 kWh. Ponadto autobusy zostaną wyposażone w wiele udogodnień dla kierowców i pasażerów. m.in.: w klimatyzację, oświetlenie LED, rampę dla osób niepełnosprawnych czy funkcję „przyklęku” ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie z autobusu. Ponadto rzeszowskie Solarisy będą posiadać rozbudowany system informacji pasażerskiej z zapowiedzą głosową, a pasażerowie będą mogli skorzystać z dostępu do internetu poprzez WiFi.

Oprócz autobusów elektrycznych Solaris dostarczy do Rzeszowa 30 ekologicznych autobusów przegubowych z napędem konwencjonalnym. Nowe Solarisy Urbino 18 wyposażone będą w ekonomiczny silnik DAF spełniający restrykcyjną normę Euro 6. Pojazdy marki Solaris znane są od lat mieszkańcom Rzeszowa. Pierwsze z nich pojawiły się tam już w 2000 roku. Do dziś porusza się po ulicach tego podkarpackiego miasta aż 47 autobusów wielkopolskiego producenta, z czego 9 to pojazdy na CNG (sprężony gaz ziemny) .



Czytaj również