Dzisiaj jest 23 Kwietnia 2024, Wtorek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Pokazali ogromną wolę walki

Dodano: 29 marca 2017

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii były największym sportowym i społecznym wydarzeniem 2017 roku, w którym wystartowało ponad 2700 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną ze 106 państw. Z zakończonych 24 marca Igrzysk Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych przywiozła do kraju 39 medali: 10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych.

 

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii liczyła 62 osoby, w tym 46 zawodników, którzy od 18 do 24 marca startowali w pięciu dyscyplinach zimowych: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Skład reprezentacji uzupełniało 13 trenerów i 3 członków kierownictwa, którzy wspierali naszych zawodników w trakcie zawodów. Wyjazd dofinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki a Sponsorem polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych było Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. (EuCO), największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma odszkodowawcza.

Czas sportowego święta w Austrii upłynął bardzo szybko. Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych może wracać z dumą – wszyscy nasi zawodnicy pokazali niezwykły hart ducha i ogromną wolę walki. Każdy z naszych sportowców, niezależnie od wyniku medalowego, jest przykładem i inspiracją, jak godnie i sumiennie, ale też z radością i entuzjazmem podchodzić do przeszkód, które życie stawia nam na drodze – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Igrzyska zakończyła wspaniała Ceremonia Zamknięcia, która promowała tolerancję, akceptację i przyjaźń, podkreślała wagę sportowej rywalizacji w zgodzie z duchem fair play i olimpijskimi ideałami. Ceremonię uświetniły występy gwiazd muzyki. Na scenie pojawiły się między innymi 12-letnia zwyciężczyni programu America’s Got Talent - Grace VanderWaal i niezwykle popularna w Austrii wokalistka Helene Fischer, której piosenka „Fighter” promowała Igrzyska. W ceremonii wziął też udział Honorowy Prezes Olimpiad Specjalnych Austria - Arnold Schwarzenegger.

Gratuluję wam wspaniałych Igrzysk. Obiekty sportowe, na których rywalizowaliście, bywały już arenami sukcesów legend sportu, ale to wy jesteście najwspanialszymi sportowcami na świecie! Trenuję zawodników Olimpiad Specjalnych od blisko 40 lat i to wasza energia, chęć sportowej rywalizacji i wola walki jest dla mnie największym źródłem motywacji! Igrzyska dobiegają końca, jutro opuścicie Graz – moje rodzinne miasto, ale mam nadzieję, że wyjeżdżając każdy z was powie: I’ll be back! – powiedział do zgromadzonych sportowców Olimpiad Specjalnych z całego świata Arnold Schwarzenegger.

Podczas Igrzysk kibice w kraju pokazali, jak ważne jest dostrzeżenie osób z niepełnosprawnością intelektualną w naszym społeczeństwie. Akcja, w którą włączyli się m.in. Robert Lewandowski, Cezary Pazura, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Monika Pyrek, Andrzej Supron, Kuba Wesołowski, czy Zygmunt Chajzer, polegała na zamieszczaniu w internecie zdjęć z hasłem kampanii: #GrajmyRazem.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Małgorzata Tlałka-Długosz, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. 



Czytaj również