Dzisiaj jest 20 Kwietnia 2024, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia sportowe roku 2019

Dodano: 19 grudnia 2019

To był dobry rok dla niepełnosprawnych sportowców. Uczestniczący w turniejach międzynarodowych zawodnicy kadry narodowej wracali do kraju z licznymi medalami.

W Serbii odbyły się Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym pneumatycznym. Dobre wyniki na tych zawodach odnotowali strzelcy zielonogórskiego „Start-u”. Reprezentacja Polski wywalczyła w Belgradzie dwa medale w klasyfikacji drużynowej. W konkurencji P5 10m – pistolet standard wynikiem 1014 pkt. srebrny medal zdobył zespół w składzie: Szymon Sowiński „Start” Zielona Góra, Kacper Pierzyński „Start” Gorzów Wlkp., Sławomir Okoniewski „Start” Szczecin. Brązowy medal w konkurencji P1 10m – pistolet pneumatyczny (1651 pkt.) przypadł polskiej reprezentacji w składzie: Szymon Sowiński „Start” Zielona Góra, Kacper Pierzyński „Start” Gorzów Wielkopolski, Filip Rodzik „Skorpion” Polkowice.

W Lignano rozegrano Międzynarodowy Turniej Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowym. W rywalizacji udział wzięli zawodnicy zielonogórskiego Start-u, którzy w konkurencjach indywidualnych i drużynowych wywalczyli trzy medale. Igor Misztal, podopieczny trenera Lucjana Błaszczyka w klasie 10-tej zdobył indywidualnie brązowy medal. W grupie eliminacyjnej pewnie pokonał reprezentantów: Tajlandii, USA i Rosji. Polak wywalczył również srebrny medal w grze zespołowej. W parze z Włochem Lorenzo Cordua wygrał pojedynki z reprezentantami Francji, Rosji i Tajlandii. W półfinale Misztal i Cordua pokonali 2:0 zespół z USA. Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper (Start Białystok) startujący w klasie 2. wywalczyli brązowy medal w grze drużynowej. Wygrali pojedynki z Serbią (2:0), USA (2:0) i Tajlandią (2:0). W półfinale ulegli reprezentacji Korei 0:2.

W Hanowerze odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa w Strzelectwie Sportowym Osób Niepełnosprawnych. Reprezentacja Polski wywalczyła w Niemczech trzy medale zespołowo (dwa razy srebro i brąz) oraz brązowy medal indywidualnie. Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra), startujący w konkurencji P5 – pistolet standard 40 strz. zdobył brązowy medal. Kacper Pierzyński (Start Gorzów Wielkopolski) i Sławomir Okoniewski (Start Szczecin) wywalczyli srebrne medale. W kolejnych dniach drużyna w tym samym składzie zdobyła srebrny medal w konkurencji P4 – pistolet dowolny 60 strz. oraz brązowy – w konkurencji P1 – pistolet pneumatyczny 60 strz.

W Helsinborgu odbyły się Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Rywalizację w klasyfikacji zespołowej wygrali Polacy. Brązowe medale w klasyfikacji indywidualnej wywalczyli Piotr Grudzień i Igor Misztal. Startujący w klasie 10., Igor Misztal i Patryk Chojnowski wygrali wszystkie pojedynki. W półfinale pokonali zespół z Montenegro 2:0, a w finale po emocjonującym meczu wygrali z reprezentacją Francji 2:1. Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper startujący w klasie 1-2 zwyciężyli w grupie eliminacyjnej, ale w półfinale ulegli zawodnikom z Serbii 0:2. Brązowe krążki w klasyfikacji indywidualnej zdobyli Piotr Grudzień (klasa 8.)i Igor Misztal (klasa 10.). Tomasz Jakimczuk startujący w klasie 2., awansował do ćwierćfinału, w którym został pokonany przez swojego kolegę z reprezentacji, Rafała Czupera. Marcin Skrzynecki rywalizujący w klasie 8., przegrał pojedynek z reprezentantem Ukrainy, zajmując miejsce 9-14.