Dzisiaj jest 5 Sierpnia 2021, Czwartek, imieniny obchodzą:

Zdrowotne właściwości rumianku

Dodano: 24 czerwca 2021

Pomaga pokonać uporczywy kaszel, łagodzi przebieg infekcji górnych dróg oddechowych, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie na błony śluzowe jamy ustnej. Rumianek należy do grupy przypraw zawierających witaminy regulujące prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Można go spożywać regularnie, jako dodatek do wielu potraw.

 

Uprawę tej popularnej przyprawy zapoczątkowano w starożytności. W Egipcie była uznawana za świętą, podlegającą duchowej opiece boga Ra. W Grecji znajdowała zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych i gorączkowych. Obecnie jest dostępna w wielu regionach świata. Gości w kuchni, przez cały rok.

Zaleca się konsumowanie potraw doprawianych rumiankiem w rozsądnych ilościach, ponieważ dostarcza organizmowi wiele właściwości odżywczych. Zawiera witaminę C, cholinę , sole mineralne, garbniki, gorycze, oraz fitosterole i fenolokwasy.

Rumianek posiada również wiele właściwości leczniczych. Pomaga pokonać uporczywy kaszel i uciążliwy katar, łagodzi bóle menstruacyjne i przebieg infekcji górnych dróg oddechowych, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie na błony śluzowe jamy ustnej. Może zostać włączony do procesu leczenia pacjentów u których zdiagnozowano schorzenia dermatologiczne i neurologiczne.

Potrawy przyrządzane na bazie tej przyprawy są smaczne i zdrowe. Rumianek może zostać wykorzystany do przygotowania wielu, lekkich posiłków, m.in. zup, sałatek i galaretek.Czytaj również