Dzisiaj jest 21 Maja 2022, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Molnupiravir od lekarza POZ

Dodano: 19 stycznia 2022

Przygotowujemy rozwiązania, które do końca tego tygodnia zostaną wypracowane, by również lekarze POZ mogli zapisywać chorym lek Molnupiravir – poinformował rzecznik Wojciech Andrusiewicz. Molnupiravir to lek, powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie.

 

Źródło: www.infopakiety.pap.pl 

Rzecznik resortu zdrowia pytany był we wtorek przez dziennikarzy o to ile jest w Polsce dawek leku Molnupiravir oraz czy będą go mogli przypisywać pacjentom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a jeśli tak, to od kiedy.

„W tej chwili mamy kilkanaście tysięcy sztuk tego leku w Polsce” – odpowiedział Andrusiewicz.

„Pierwsze, w granicach 3 tys. sztuk, zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hemato-onkologiczne. Tam, jeżeli trafia pacjent i został zdiagnozowany, jako pacjent covidowy, od razu dostał dyspozycje zażywania tego leku” – podał. Wyjaśnił, że „wziąwszy pod uwagę niewielką ilość, przede wszystkim chcieliśmy skierować ten lek do pacjentów najciężej chorych”.

„W tej chwili przygotowujemy rozwiązania. One do końca tego tygodnia zostaną wypracowane, by to również lekarze POZ mogli ten lek zapisywać” – poinformował. „Z tym, że czasem mamy problem z lekarzami POZ, ponieważ w ostatnim czasie, jeżeli stwierdziliśmy, że pacjent przed okresem szpitalnym powinien być zaopiekowany przez lekarza POZ, niektórzy lekarze POZ odpowiedzieli, że oni chorych pacjentów przyjmować nie chcą” – wskazał Andrusiewicz.

Molnupiravir to lek doustny, w formie tabletek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Od początku stycznia jest stosowany w Polsce. Jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/Czytaj również