Dzisiaj jest 4 Grudnia 2021, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Pomagają dzieciom w nauce po pandemii

Dodano: 27 października 2021

70 dzieci objęło specjalnym programem edukacyjnym mającym usunąć braki wiedzy będące efektem pandemii katowickiego Stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów, działającego na rzecz dzieci z wykluczonych środowisk.

 

Źródło: www.infopakiety.pap.pl 

W ocenie prezeski stowarzyszenia Moniki Bajki, mamy w tych środowiskach do czynienia z pocovidowym kryzysem edukacyjnym - wiele dzieci nie tylko nie przyswoiło wiedzy podawanej w trybie online, ale wręcz utraciło już zdobyte umiejętności.

„Pandemia przyniosła ogromną wyrwę w życiu dzieci i młodzieży, szczególnie w życiu dzieci, które wywodzą się z trudnych środowisk, z rodzin, które same przezywają ogrom różnych problemów i trudności, są ubogie. To zarówno trudności psychologiczne – tu jako stowarzyszenie też pomagamy im wrócić masowo do dobrej kondycji, ale też bardzo duże problemy edukacyjne. Prawda jest taka, że ten ostatni rok, półtorej to był trochę czas stracony” – powiedziała we wtorek Monika Bajka.

„Brak kontaktu z nauczycielem, z grupą, niezrozumienie materiału, co przełożyło się na duże trudności w nauce dzieci, które niejednokrotnie już wcześniej miały z nią kłopoty... Kiedy wróciliśmy do pełnego trybu pracy, a dzieci wróciły do szkoły okazało się, – co nie jest zaskoczeniem – że mają problemy, ale te problemy są ogromne – cofnęły się o rok czy nawet dwa. Nie tylko nie nabyły nowego materiału i nie są w miejscu, w którym powinny być, ale sporo dzieci się zregresowało, mamy sporo dzieci, które przestały pisać, liczyć, czytać – zapomniały wszystkiego z języka angielskiego, z matematyki” – dodała.

Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów uruchomiło więc Pocovidowy Program Edukacyjny, który ma zapewnić podopiecznym dodatkowe zajęcia indywidualnej nauki. Każde z 70 objętych nim dzieci potrzebuje kilku dodatkowych zajęć tygodniowo, co daje liczbę 500 - 600 godzin korepetycji miesięcznie.

„W związku z olbrzymią potrzebą dodatkowych zajęć, uruchomiliśmy specjalną zbiórkę na naszej stronie internetowej www.anioly24.pl/po-pandemii. Na portalu można nie tylko ufundować korepetycje - koszt 1 godziny to 25 zł - ale także zgłosić się jako osoba do pomocy dzieciom w nauce” – wyjaśnia prezes Domu Aniołów Stróżów.

Korepetytorzy poszukiwani są we wszystkich „anielskich” domach: w Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.

W ramach Pocovidowego Programu Edukacyjnego odbyło się już ponad 190 godzin zajęć. „Obecnie skupiamy się na nadrabianiu zaległości, ale i na pogłębianiu relacji korepetytorów z podopiecznymi, wdrażaniu indywidualnych planów pracy, obserwowaniu postępów i współpracy z nauczycielami ze szkół” – wymienia wychowawczyni w świetlicy terapeutycznej w Domu Aniołów Stróżów w Katowicach Karolina Banaś. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ mhr/Czytaj również