Dzisiaj jest 12 Czerwca 2024, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2012

Dodano: 12 kwietnia 2013

To był dobry rok, szczególnie dla niepełnosprawnych sportowców. W innych dziedzinach – edukacji, kulturze i medycynie odnotowaliśmy również wiele sukcesów. Ale nie spoczywajmy na laurach. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia.

 

36 medali (14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych) wywalczyliśmy na XV Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Dziewiąte miejsce w gronie 75 krajów, których reprezentanci stawali na podium, to zdecydowanie lepszy wynik od uzyskanego na igrzyskach w Pekinie.

Rok 2012 wpłynął na poprawę jakości życia osób z dysfunkcjami słuchu. Od 1 kwietnia na mocy ustawy o języku migowym instytucje administracji publicznej mają obowiązek zapewnienia osobie niesłyszącej pomocy tłumacza języka migowego oraz dostosowania strony internetowej pod kątem jej potrzeb.

Na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach pod Poznaniem powstał pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej. Na powierzchni 3 hektarów usytuowano przedmioty i elementy edukacyjne, przy pomocy których osoby niewidome uczą się samodzielności, potrzebnej do funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Budowa parku kosztowała około 5 mln zł.

Fundacja Synapsis zapoznała mieszkańców Warszawy z problemami osób z autyzmem. W ramach kampanii społecznej „Autyzm wprowadza zmysły w błąd. Autyzm całe moje życie” w jednej z warszawskich galerii handlowych usytuowano instalację sensoryczną, dzięki której każdy mógł się przekonać, jak postrzegają świat osoby autystyczne. Kampanię wsparł aktor filmowy i teatralny – Bartłomiej Topa.

W Kancelarii Premiera odbyła się uroczystość podpisania Karty Różnorodności. Dokument sygnowało 13 firm – inicjatorów przedsięwzięcia w Polsce. Karta jest pisemnym zobowiązaniem organizacji do wdrożenia skutecznych rozwiązań na rzecz rozwoju polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy oraz upowszechniania wśród partnerów biznesowych i społecznych. 

Naukowcy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu zostali włączeni do prac międzynarodowego zespołu onkologów, opracowującego Atlas Genomu Raka. Informacje zgromadzone w atlasie pomogą skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi. Atlas Genomu Raka to jeden z największych projektów medycznych na świecie. Poznański ośrodek bierze w nim udział jako jedyny w kraju i jeden z pięciu w Europie.

Osoby niewidome i niesłyszące mogą zwiedzać wybrane pomieszczenia Zamku Królewskiego. W ramach projektu „Poza ciszą i ciemnością” realizowanego przez Fundację „Zdążyć z pomocą” – zostały dostosowane dwie sale Apartamentu Wielkiego – Pokój Marmurowy i Sala Tronowa.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji zrealizowała serię filmów instruktażowych dotyczących samoobsługi osoby niepełnosprawnej ruchowo. Tematy produkcji obejmują m.in. wsiadanie i wysiadanie z samochodu, wsiadanie i zsiadanie z wózka z podłogi, ubieranie się i jedzenie sztućcami. W filmach wystąpili niepełnosprawni instruktorzy i beneficjenci fundacji.

Elżbieta Zakrzewska - Manterys przeprowadziła serię wywiadów z mężczyznami, którym przyszło zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest wychowanie dziecka z niepełnosprawnością intelektualną. Ojcowie dzieci z zespołem Downa otrzymali po raz pierwszy możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ojcostwa. Publikacja zatytułowana „Lista Obecności” została wydana przez stowarzyszenie Bardziej Kochani.

Koncert świetnego dowcipu, potop zuchwalstwa i niesamowita lekcja życia. Komedia, która zachwyciła w tym roku 25 mln widzów na świecie, to „Nietykalni razem mogą wszystko”. „Nietykalni” pokazali, że nawet  w ekstremalnej sytuacji nie można stracić poczucia humoru i pozytywnego nastawienia do życia.

Jest dobrze, ale przed nami jeszcze dużo pracy. Nadal mało osób z niepełnosprawnością studiuje, brakuje nowych miejsc pracy, uwagi pracodawców, którzy zatrudniają niepełnosprawnych często są lekceważone. Przedsiębiorcy nie otrzymują pełnego wsparcia ze strony państwa.

Społeczeństwo ewoluuje, ale nie jest jeszcze w pełni tolerancyjne. Poglądy polityczne i religijne wzbudzają nienawiść i tworzą podziały. Dlatego walczmy z uprzedzeniami, szukajmy w ludziach tego, co piękne i dobre. Budujmy razem świat bez barier!Czytaj również