Dzisiaj jest 21 Września 2021, Wtorek, imieniny obchodzą:

Smartfon dla osoby niepełnosprawnej

Dodano: 12 sierpnia 2021

Jakie standardy powinien spełniać smartfon mający sprawdzić się w użytkowaniu przez osoby niepełnosprawne? Przede wszystkim musi być wygodny w obsłudze i wyposażony w praktyczne aplikacje, dostosowane do potrzeb użytkownika. Takie, z których można korzystać szybko i w każdej chwili, samodzielnie.

 

Telefon jest jednym z podstawowych i najważniejszych udogodnień ułatwiających życie codzienne osobom z niepełnosprawnościami. Umożliwia komunikację głosową i tekstową, jest źródłem wiedzy i informacji czerpanych z Internetu, pozwala dotrzeć do celu dzięki programom nawigacyjnym. I właśnie taka była główna idea stworzenia tego urządzenia…

Fot. Wikipedia.org

Jego twórca, Aleksander Graham Bell, w 1870 roku otrzymał posadę profesora fizjologii dźwięku na Uniwersytecie w Bostonie. Tam podjął się skonstruowania elektrycznego wzmacniacza dźwięku dla niedosłyszących. W ramach prowadzonych badań, które finansował ojciec jego żony, powstał głośnik i mikrofon. Łącząc jedno z drugim, uzyskał urządzenie przekazujące dźwięk na odległość – telefon, który opatentował w 1876 roku. 

Dawniej udogodnienie komunikacyjne dostępne tylko dla nielicznych, obecnie powszechne, proste w obsłudze i tanie w utrzymaniu. Jak wynika z „Badania opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów”, zrealizowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) 92,9 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat korzystało regularnie z telefonu komórkowego. Konsumenci, w tym osoby z niepełnosprawnościami, najczęściej wybierają smartfony. Korzystanie z tego aparatu deklaruje około trzy czwarte użytkowników telefonii komórkowej – wskazując, że przy wyborze modelu zwraca uwagę na jego funkcjonalność i wygodną obsługę.

Dostępne na rynku usług telekomunikacyjnych smartfony posiadają coraz więcej funkcji stworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Najważniejszym udogodnieniem, z którego mogą korzystać na przykład użytkownicy aparatów Motoroli, są rozwiązania wprowadzone w systemie Android. W jego „ustawieniach dostępności”, znajdziemy mechanizmy umożliwiające sprawne korzystanie z konkretnych przełączników, a także służące do zmiany kolorów na ekranie. Właściwe dobranie barw i ustawienie kontrastu ułatwi czytanie wiadomości tekstowych osobom, u których zdiagnozowano, na przykład krótkowzroczność, zaćmę lub jaskrę. Pomocna może być również sekcja ułatwienia dostępu stworzona z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową lub z dysfunkcją aparatu mowy. Zawiera ona funkcje umożliwiające odczytanie zaznaczonego fragmentu tekstu, powiększanie czcionki oraz obrazu przez dwukrotne naciśnięcie ekranu.

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego przeprowadzonych w 2018 roku wynika, że 98 proc. Polaków po czterdziestce ma problemy ze wzrokiem polegające na znacznym pogorszeniu ostrości widzenia, a aż 94 proc. musi odsuwać tekst od oczu, żeby go przeczytać. Osobom z takimi dolegliwościami, a także niedowidzącym, w obsłudze smartfonu może pomóc funkcja TalkBack, która w kilka sekund odczytuje na głos opis każdego dotykanego elementu. Parametry jej działania można zmieniać w dowolnej chwili, a więc ustawić wybrany poziom głośności, dźwięk lub wibracje. TalkBack ma także opcję czytania dotykiem, która zmienia zachowanie telefonu w odpowiedzi na dotyk. Dotykając danej ikony, osoba niedowidząca usłyszy jej nazwę, po czym zadecyduje, czy chce z niej skorzystać.

Android oferuje również rozwiązania stworzone z myślą o osobach niesłyszących. Użytkownicy z wadami słuchu mogą skorzystać z dźwięku mono – deficyt. Funkcja zapewnia przepływ pełnowartościowego, nierozwarstwionego dźwięku przez obydwa kanały. Możliwe jest również wprowadzenie napisów, które będą objaśniać to, co zostało wygenerowane przez głośnik. Możną ją dostosować indywidualnie do potrzeb użytkownika telefonu.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Niewidzialni.eu.

Zrzuty ekranu wykorzystane w artykule zostały wykonane na smartfonie motorola edge.Czytaj również