Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nauka samodzielności w Mniowie

Dodano: 19 kwietnia 2024

W Mniowie (województwo świętokrzyskie) otwarto mieszkania chronione. Zamieszkają w nich osoby niepełnosprawne, wymagające całodobowej opieki. Placówkę prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas.

 

Lokal dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych został udostępniony przez władze samorządowe. Lokatorzy będą mogli korzystać z nowoczesnej kuchni, bezpiecznej łazienki, umeblowanych pokoi, a także pomocy doświadczonych opiekunów i terapeutów. Koordynatorem projektu jest Caritas.

Mieszkalnictwo wspomagane (treningowe) – obejmuje szeroki zakres usług społecznych służących przygotowaniu osoby z niepełnosprawnością do samodzielnej egzystencji. Może mieć charakter długotrwały (mieszkanie wspomagane zastępuje pobyt w wieloosobowej stacjonarnej placówce) lub prewencyjny (doprowadza do uzyskania samodzielności życiowej i sfinalizowania procesu wspierania). W Polsce działa ponad 900 mieszkań treningowych. Ich prowadzeniem zajmują się samorządy oraz organizacje charytatywne.

Mniów – to gmina wiejska położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. W latach 1975–1998 należała do województwa kieleckiego.Czytaj również