Dzisiaj jest 29 Marca 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

NAUKA I MEDYCYNARSS

Na alergię choruje ok. 12 mln osób

29 marca 2024
Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. Na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu „Środa z profilaktyką”.

Poradnik dla nauczycieli WF-u

28 marca 2024
Eksperci wychowania fizycznego przygotowali poradnik „Alfabet ruchowy i podstawowe umiejętności ruchowe dla dzieci w wieku 6–12 lat”. Publikacja powstała w ramach programu „WF z AWF: Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”, realizowanego przez warszawską AWF we współpracy z resortem nauki.

Substancje chemiczne i układ hormonalny

27 marca 2024
Naukowcy z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w projekcie HYPIEND będą badać, jak substancje chemiczne zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego kobiet w ciąży oraz małych dzieci – przekazało CMKP.

W apteczce astronauty jest niewiele leków

26 marca 2024
Ewentualne problemy zdrowotne astronautów, zwłaszcza podczas długich misji, to spore wyzwanie. W apteczce astronauty jest bowiem niewiele leków, ponieważ ich działanie w warunkach kosmicznych nie zostało jeszcze dobrze poznane – powiedziała PAP dr Anna Fogtman z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Depresja sprzyja chorobom serca

25 marca 2024
Występowanie depresji u chorego samo w sobie sprzyja zawałom; obecność depresji zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca o kilkadziesiąt procent. Natomiast u pacjentów po tym epizodzie często obserwuje się reaktywną formę depresji – powiedział PAP kardiolog i internista prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski.

Rekrutacja do programu EU Navigate

22 marca 2024
Pacjenci z aktywną diagnozą choroby nowotworowej w wieku ponad 70 lat oraz ich opiekunowie mogą się zgłaszać do programu pomocowego EU Navigate. Ma on zapewnić choremu wszechstronne wsparcie.

Opracowali nową modyfikację mRNA

21 marca 2024
Nową modyfikację mRNA opracował zespół polskich badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z kilkoma innymi jednostkami. Modyfikacja może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju współczesnej medycyny, m.in. terapii celowanych, leczenia chorób rzadkich czy szczepionek przeciwnowotworowych.