Dzisiaj jest 2 Lutego 2023, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

NAUKA I MEDYCYNARSS

Kumulacja wirusów wzmaga ataki astmy

02 lutego 2023
Zima to szczególnie niebezpieczny czas dla osób z astmą, ponieważ pojawia się wówczas wiele czynników – m.in. skoki temperatury i infekcje wirusowe – wzmagających ataki tej choroby – zwróciła uwagę alergolog prof. Ewa Czarnobilska.

Technologia, która wykrywa raka

01 lutego 2023
Zespół krakowskich naukowców, lekarzy i inżynierów opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przeprowadzone badania przedkliniczne wykazały wysoką skuteczność tego rozwiązania. Twórcy systemu są gotowi do badań klinicznych i wdrożenia.

Grzyby mogą usuwać z wód toksyny

31 stycznia 2023
Toksyczne leki przeciwnowotworowe obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała dr inż. Marcelina Jureczko z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w pracy uhonorowanej jedną z 25 nagród premiera przyznawanych za wyróżniające się doktoraty.

Nowatorskie badania na opolskiej uczelni

30 stycznia 2023
Naukowcy z Politechniki Opolskiej będą prowadzili badania nad hybrydowym wierceniem w stopach metali wykorzystywanych w lotnictwie i do produkcji implantów stosowanych w medycynie.

Rewolucja w opiece zdrowotnej

27 stycznia 2023
Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, standaryzacja świadczeń i opieka koordynowana, powstanie centrów kompetencji, objęcie refundacją innowacyjnych technologii w diagnostyce i terapii oraz nowych leków, a także indywidualizacja procesu leczenia – to zmiany, które mają być wdrażane w 2023 r. w systemie opieki zdrowotnej.

Kompozycja lecznicza na chorobę pszczół

26 stycznia 2023
Patent na kompozycję oraz sposób jej otrzymywania z grzyba z Puszczy Białowieskiej – złotoporka niemiłego, która ma zastosowanie w leczeniu zgnilca złośliwego, groźnej choroby zakaźnej pszczół – otrzymała Politechnika Białostocka. Prace nad patentem trwały ponad 2 lata.

Ponad 17 tys. przypadków boreliozy

25 stycznia 2023
W 2022 r. potwierdzono w Polsce 17 338 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W 2021 r. było ich 12 500.