Dzisiaj jest 4 Grudnia 2021, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

NAUKA I MEDYCYNARSS

Masz cukrzycę? Badaj słuch!

03 grudnia 2021
Wśród najczęściej występujących powikłań cukrzycowych wymienia się choroby układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek, pogorszenie lub utratę wzroku czy stopę cukrzycową. Warto wiedzieć, że uszkodzenie słuchu także należy do częstych jej powikłań: u osób z cukrzycą występuje ponad dwukrotnie częściej niż u osób bez tego schorzenia. Dowiedz się, czy można się przed nim chronić.

Oddawanie krwi a szczepienie

02 grudnia 2021
Szczepienia nie dyskwalifikują z oddawania krwi; mało tego – dawcy są zachęcani do szczepień, bo wówczas są po prostu bezpieczniejsi. Należy tylko odczekać odpowiedni czas po szczepieniu. Po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 ten okres zależny jest od tego, jaka szczepionka została zastosowana. Nie wolno oddawać krwi w dniu przyjęcia szczepionki i odradza się donację na dzień przed szczepieniem.

Eksperci: Czeka nas jeszcze fala zgonów

01 grudnia 2021
Z powodu pandemii czeka nas jeszcze fala zgonów na choroby układu krążenia – oceniają kardiolodzy. Dlatego konieczne są: rozwój kompleksowej opieki nad chorymi oraz finansowanie nowych leków i technologii poprawiających rokowania pacjentów z chorobami serca.

W pandemii matki częściej karmiły piersią

30 listopada 2021
87 proc. rodziców stwierdziło, że pandemia nie miała wpływu na sposób karmienia ich dziecka. Osoby, które wprowadziły jakieś zmiany, głównie wymieniały częstsze podawanie domowych posiłków oraz częstsze karmienie piersią – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasiona roślin w walce z otyłością

29 listopada 2021
Spożywanie nasion niektórych roślin np. konopi czy ostropestu – zamiast pozyskanego z nich oleju – jest korzystniejsze w łagodzeniu zaburzeń związanych z otyłością – wynika z badań naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Coraz więcej kobiet umiera na nowotwory

26 listopada 2021
Nowotwory złośliwe są główną przyczyną zgonów kobiet miedzy 25. a 64. rokiem życia w Polsce – przypominają eksperci. Jak oceniają, konieczny jest m.in. wzrost udziału pań w badaniach profilaktycznych i poszerzenie dostępu do nowych możliwości leczenia, m.in. nowotworów kobiecych.

Tylko 37 tys. przypadków ospy w tym roku

25 listopada 2021
Od początku stycznia do końca października tego roku odnotowano w Polsce 37 037 przypadków ospy wietrznej – pokazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2020 r. w tym samym czasie było ich 63 398.