Dzisiaj jest 7 Października 2022, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

NAUKA I MEDYCYNARSS

Sztuczna komora serca nowej generacji

07 października 2022
Prof. Mariusz Kuśmierczyk wraz z zespołem kardiochirurgów dokonał pierwszego na WUM wszczepienia sztucznej komory serca nowej generacji Heartmate 3. Takie aparaty są coraz częściej stosowane docelowo – zamiast transplantacji serca.

Zdrowie i przetwarzanie owoców

06 października 2022
Robiąc domowe przetwory trzeba się upewnić, że surowce są zdrowe i bez objawów zepsucia. „Jeśli pojawi się pleśń na powierzchni, to znaczy, że jest ona w całym owocu lub warzywie” – przestrzega prof. Anna Sokół-Łętowska z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Genetyka i doping u sportowców

05 października 2022
Nowe techniki edycji genów są nadzieją w terapii chorób jednogenowych, np. mukowiscydozy czy dystrofii mięśniowej Duchenne'a. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby okazało się, że gdzieś na świecie redagowanie genomu stosuje się nielegalnie, w dopingu sportowców – opowiedział genetyk prof. Paweł Golik.

Terapia lodami w onkologii

04 października 2022
Lody, stosowane u pacjentów po chemioterapii, mających uszkodzoną śluzówkę, zmniejszają cierpienie chorego i ryzyko powikłań – powiedział PAP doktor Emilian Snarski, hematolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że chciałby, aby taka terapia była szeroko stosowana.

Szczepionka donosowa na COVID-19

03 października 2022
Szczepionka donosowa, broniąc nas w miejscu wnikania wirusa, lepiej ograniczyłaby rozwój choroby, a także transmisję wirusa SARS-CoV-2, czego nie dają nam w pełni obecnie dostępne szczepionki – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Coraz więcej osób ma nadciśnienie

30 września 2022
Zwiększa się zachorowalność z powodu nadciśnienia tętniczego – alarmują specjaliści. Ostrzegają, że należy liczyć się z większą liczbą zgonów, gdyż tylko jedna czwarta chorych jest skutecznie leczona.

Cola i kamienie moczowe

29 września 2022
W składzie niektórych napojów gazowanych, np. typu cola, znajduje się kwas fosforowy. Tymczasem spożywanie napojów zawierających ten związek może być czynnikiem ryzyka rozwoju infekcyjnych kamieni moczowych – uważają badacze z polskiego zespołu.