Dzisiaj jest 19 Stycznia 2022, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nowe zespoły ratownictwa medycznego

Dodano: 02 grudnia 2021

W ostatnich dniach w woj. warmińsko-mazurskim uruchomiono 10 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego – podały służby wojewody. Zwiększenie liczby karetek ma związek z sytuacją epidemiczną i rosnącą liczbą wyjazdów do pacjentów.

 

Źródło: www.infopakiety.pap.pl 

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata poinformował PAP, że część spośród 10 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego funkcjonuje od środy. Wcześniej w regionie było 77 takich zespołów, z czego 12 specjalistycznych. Oprócz nich są jeszcze karetki transportowe, zakontraktowane przez NFZ.

Jak mówił, przez cały wrzesień na Warmii i Mazurach odnotowano łącznie prawie 9,4 tys. interwencji zespołów wyjazdowych, a w listopadzie było ich 11,2 tys. w skali miesiąca. Oznacza to, że średnia liczba wyjazdów do pacjentów wzrosła z 313 do 375 na dobę.

Zdaniem Kuriaty, obecnie 70 proc. wezwań ma związek z COVID-19.

„Jak jest zdarzenie związane z pacjentem covidowym, to całkowity czas interwencji jest oczywiście dłuższy, m.in. dlatego, że po przekazaniu pacjenta do SOR czy izby przyjęć, trzeba zdezynfekować pojazd i przebrać się w czyste kombinezony” – zaznaczył.

W jego ocenie, w regionie jak dotąd nie ma większych problemów z realizacją zgłoszeń.

"Jeśli chodzi oczekiwanie pod szpitalami (związane z przekazywaniem pacjentów covidowych), to oczywiście jakieś pojedyncze rzeczy w skali miesiąca mogą się zdarzyć. Natomiast nie ma sytuacji, że karetki stoją wiele godzin pod szpitalem" - mówił.

Kuriata przekazał, że obecnie na Warmii i Mazurach nie ma również problemu z brakiem obsady karetek m.in. z powodu sporów dotyczących warunków płacowych.

„Sytuacja może nie jest bardzo napięta, ale w kilku miejscach trwają jeszcze rozmowy ratowników z dyrekcją szpitali będących dysponentem ratownictwa medycznego. Na obecną chwilę nie wpływa to na liczbę funkcjonujących zespołów ratownictwa medycznego” – powiedział.

„Mieliśmy parę dni przerwy w rejonie Szczytna. Tam kilka karetek nie było gotowych, ale wtedy przestawialiśmy do Szczytna dostępne karetki, żeby mieszkańcy byli zabezpieczeni” – zaznaczył.

W szpitalach w woj. warmińsko-mazurskim zajętych jest obecnie 705 z 1079 dostępnych łóżek covidowych, w tym 64 ze 122 respiratorów. Ministerstwo Zdrowa podało w środę, że w regionie wykryto 1095 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, 15 osób zmarło na COVID-19, a 16 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. (PAP)

Autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mhr/Czytaj również