Dzisiaj jest 21 Kwietnia 2024, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Pierwszy telefon komórkowy ma 50 lat

Dodano: 10 kwietnia 2024

50 lat temu, inżynier Motoroli, Martin Cooper, wykonał pierwszą na świecie rozmowę telefoniczną. Stał na rogu Szóstej Alei w Nowym Jorku z dużym aparatem w dłoni, za pomocą którego zadzwonił do swojego kolegi z konkurencyjnej firmy Bell Laboratories. W ten sposób Motorola stała się pionierem urządzenia, które zapoczątkowało komunikację głosową milionom osób na całym świecie.

 

Pierwszy telefon komórkowy został skonstruowany w 1973 roku. Przenośny aparat o nazwie DynaTAC ważył prawie dwa kilogramy, a bateria wystarczała na 35 minut ciągłego połączenia albo na około 8 godzin czuwania. Po latach wynalazca ze Stanów Zjednoczonych przyznał, że przy projektowaniu telefonu inspirował się komunikatorem kapitana Kirka z popularnej serii „Star Trek”.

Telefon stał się jednym z najważniejszych udogodnień ułatwiających życie codzienne milionom osób na całym świecie. Umożliwia komunikację głosową i tekstową, przesyłanie danych i pobieranie plików, jest też źródłem wiedzy i informacji czerpanych z Internetu, oraz pozwala dotrzeć do celu dzięki programom nawigacyjnym. I właśnie taka była główna idea stworzenia tego urządzenia, sukcesywnie udoskonalanego od XX wieku.

MARTIN COOPER

Martin Cooper

W wywiadzie udzielonym w 2003 roku ABC News, Cooper powiedział, że „komunikacja jest fundamentem naszej cywilizacji”. Dodał też, że telefon komórkowy umożliwił ludziom nawiązywanie kontaktu w sposób, którego wcześniej nie było, co ma ogromne znaczenie dla naszej przyszłości.

Dziś Motorola zajmuje miejsce lidera w dziedzinie fundamentalnych technologii, patentów oraz innowacji, które kształtują otaczający nas świat. Od chwili udostępnienia modelu DynaTAC 8000X marka przebyła długą drogę. W pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy na rynku dominowały komórki o dość przewidywalnym wzornictwie, wprowadziła kolejny wyjątkowy telefon – RAZR V3. Dzięki swojej niezwykle smukłej konstrukcji z klapką, do dziś pozostaje on urządzeniem kultowym.

3 kwietnia 2019 roku model moto z3 wraz z dołączanym do niego akcesorium 5G moto mod™ został pierwszym dostępnym w sprzedaży smartfonem łączącym się z siecią 5G. Od tego czasu Motorola nie szczędzi starań, aby sieci 5G była dostępna w coraz szerszej gamie, coraz bardziej przystępnych cenowo urządzeń – czego znakomitym przykładem są smartfony z rodziny moto g.

Motorola jest także pionierem w dziedzinie alternatywnych formatów dla popularnych na rynku urządzeń. W 2019 roku wprowadziła model motorola razr – pierwszy smartfon z klapką, który połączył komfort niewielkiego formatu z pełnowymiarowym ekranem dotykowym. Podczas targów MWC 2023 w Barcelonie marka zaprezentowała koncepcyjny smartfon z rozwijanym ekranem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających.

MOTOROLLA

Z okazji obchodzonego 50-lecia Motorola przygotowała wraz z argentyńskim ilustratorem Costhanzo przegląd swoich 50 najbardziej kultowych urządzeń.

„Jestem związany z firmą od ponad 20 lat i miałem okazję być świadkiem wielu z tych słynnych innowacji” – mówi Sergio Buniac, prezes firmy Motorola. I dodaje: „Innowacyjność jest częścią naszego DNA. Niezliczone rewolucje na rynku mobilnym są naszą zasługą i jesteśmy gotowi, aby odgrywać decydującą rolę w kształtowaniu przyszłości tej branży”. 

Zasadniczą rolę w innowacyjności marki odgrywa Motorola 312 Labs. Ten powołany w 2021 roku dział badań i rozwoju tworzą jedni z najlepszych na świecie ekspertów ds. badań, projektowania oraz konstruowania wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju produktów. Motorola 312 Labs to kluczowy dla marki czynnik innowacyjności, który pozwala jej kształtować wygląd, działanie oraz to, w którym kierunku zmierzają urządzenia mobilne.

Martin Cooper skończy w grudniu br. 94 lata. Cały czas obserwuje nowe trendy na rynku usług telekomunikacyjnych i nie może wyjść z podziwu w jaki sposób rozwinęła się technologia komórkowa na świecie. „Jestem optymistą. Wiem, że telefon komórkowy ma wady. Mamy ludzi, którzy się od tego uzależniają. Mamy ludzi przechodzących przez ulicę i rozmawiających przez telefony komórkowe. Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że telefony komórkowe zmieniły ludzkość na lepsze i tak będzie w przyszłości” – powiedział wynalazca.

MOTOROLLA

 Czytaj również