Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Trzy kliniki Wydziału Medycznego KUL

Dodano: 12 kwietnia 2024

W szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie zostaną utworzone trzy oddziały kliniczne Wydziału Medycznego KUL – wynika z listu intencyjnego, który podpisali rektor uczelni oraz marszałek województwa lubelskiego.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Katolicki Uniwersytet Lubelski poinformował, że na mocy podpisanego listu intencyjnego dojdzie do utworzenia: Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz Kliniki Neurochirurgii. Kliniki powstaną na bazie oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który jest największym szpitalem w regionie.

Rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że KUL będzie inwestować w bazę kliniczną województwa lubelskiego. „W najbliższym czasie pragniemy ze środków, jakie otrzymaliśmy z budżetu państwa, 100 milionów zainwestować w bazę kliniczną, w szpitale i jednostki, które są podległe Urzędowi Marszałkowskiemu” – zaznaczył cytowany w komunikacie rektor.

Zdaniem marszałka województwa lubelskiego, Wydział Medyczny KUL nie będzie stanowił konkurencji dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a ma być uzupełnieniem kształcenia medycznego na wschodzie Polski.

Według zapowiedzi dyrektora szpitala Piotra Mateja, Klinika Neurochirurgii może zostać utworzona nawet w ciągu 2-3 miesięcy, bo placówka posiada już najnowocześniejszy sprzęt. „Dzisiaj została też podpisana umowa na modernizację starego centralnego traktu operacyjnego, z przeznaczeniem na sale zabiegowe neurochirurgiczne” – dodał.

Wydział Medyczny KUL został utworzony w październiku 2022 r. W ofercie są studia m.in. z pielęgniarstwa, biotechnologii, dietetyki. W tym roku akademickim uruchomiono kierunek lekarski. (PAP)

Gabriela Bogaczyk

gab/ jann/Czytaj również