Dzisiaj jest 4 Grudnia 2022, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Ruszyła budowa UCRiS w Kielcach

Dodano: 26 czerwca 2014

Nowoczesna hala sportowa i zaplecze naukowo-dydaktyczne dla kierunku fizjoterapia będą funkcjonowały w budowanym Centrum Rehabilitacji i Sportu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. We wtorek, 24 czerwca 2014 r. uroczyście rozpoczęto inwestycję.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Projekt o wartości ponad 11 mln zł jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Wg założeń władz kieleckiego uniwersytetu, obiekt powstający w nowym kampusie uczelni przy ul. Świętokrzyskiej, będzie bazą dla zajęć sportowych studentów oraz centrum badań zakresu kultury fizycznej i nowoczesnych metod rehabilitacji.

Gmach o powierzchni 2,7 tys. m kw., który pomieści halę sportową i Akademickie Centrum Fizjoterapii, ma powstać do marca 2015 r. Jego projekt opracowała firma Komplex Bud, która realizuje też budowę.

Centralną część budynku zajmie wielofunkcyjna hala sportowa z zapleczem sanitarnym i pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej. Będzie je można podzielić na trzy części – z boiskami do siatkówki i koszykówki. Znajdzie się tu także sala gimnastyki korekcyjnej i pracownia aktywizacji ruchowej.

Obiekt umożliwi prowadzenie zajęć z wychowania fizycznego dla studentów uczelni, zawodników uniwersyteckich sekcji sportowych oraz organizowanie imprez adresowanych m.in. do młodzieży szkolnej.

Jak powiedział dziennikarzom rektor UJK prof. Jacek Semaniak, uczelnia będzie zabiegała o otwarcie kierunku wychowanie fizyczne od roku akademickiego 2015/2016, w oparciu o nową bazę. Uczelnia od 30 lat prowadzi studia podyplomowe z w-f oraz kursy instruktorskie z różnych dyscyplin.

W ostatnich latach, w związku ze sprzedażą i wyłączeniem z użytkowania kilku uczelnianych budynków, uniwersytet stracił dwie sale gimnastyczne. Większość zajęć odbywała się salach wynajmowanych w ośmiu punktach Kielc.

Nowy budynek będzie też centrum naukowo-dydaktycznym dla studentów fizjoterapii. Znajdą się w nim pracownie: kinezyterapii, fizykoterapii, terapii manualnej, masażu i odnowy biologicznej. Według założeń z rehabilitacji w ośrodku będą mogli korzystać studenci i pracownicy UJK z niepełnosprawnościami i ich bliscy.

Centrum Rehabilitacji i Sportu umożliwi prowadzenie badań naukowych z zakresu kultury fizycznej i innowacyjnych metod rehabilitacji. Podczas zajęć kształcenia ruchowego, metodyki nauczania ruchu, aktywności ruchowej adaptowanej, sportu osób niepełnosprawnych, będą prowadzone badania monitorowania sprawności motorycznej i rozwoju biologicznego młodzieży.

Jak mówił Semaniak, mimo różnych pomysłów kielecka uczelnia przez 45 lat funkcjonowania nie dopracowała się własnej bazy sportowej. - W tym projekcie ważna jest też integracja środowiska uczelnianego - studentów i naukowców - poprzez sport. W wielu uczelniach na świecie hala sportowa jest sercem kampusów. Bo sport łączy - wszyscy uprawiają go na swój sposób, wyczynowo czy indywidualnie - podkreślił rektor.

Budowa oraz wyposażenie obiektu będą kosztowały ponad 11 mln zł. Ponad 6 mln zł z tej kwoty będzie pochodziło ze środków unijnych - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2014.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Na 34 kierunkach kształci się tu ponad 15 tys. studentów. W ostatnich latach dzięki wykorzystaniu środków unijnych uczelnia rozbudowywała swoją bazę naukowo-dydaktyczną. W 2013 r. w kampusie uniwersyteckim otwarto nowy gmach Biblioteki Głównej, Centrum Języków Obcych oraz Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu.Czytaj również