Szybki test dla pacjentek z Lublina
Dodano: 05 maja 2025
W Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie ruszył nabór 160 pacjentek do badania oceniającego zastosowanie testu do wczesnej diagnostyki endometriozy. Lubelski ośrodek jest jednym z pięciu, w których sprawdzana jest skuteczność testu opracowanego przez polskich naukowców.
Źródło: www.naukawpolsce.pl
Badanie ma zweryfikować, czy obecny na rynku medycznym test EndoRNA jest skuteczniejszy niż laparoskopia. Test opracowali naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie jest jednym z pięciu ośrodków w Polsce, w których na zlecenie Agencji Badań Medycznych sprawdza się skuteczność tego testu.
„To bardzo istotny projekt w kontekście szybkiego wykrywania choroby. Zgodnie z danymi z literatury naukowej, zanim kobiecie zostanie postawiona ostateczna diagnoza, często odwiedza ona średnio od pięciu do siedmiu specjalistów, a cały proces diagnostyczny – od pojawienia się pierwszych objawów do ostatecznego rozpoznania – może trwać nawet 12 lat” – zaznaczył zastępca kierownika Oddziału Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej USK nr 4 w Lublinie prof. Marek Gogacz, cytowany w komunikacie.
Zwrócił uwagę, że wczesne rozpoznanie endometriozy umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia hamującego jej przebieg. Pozwala to pacjentce uniknąć dolegliwości bólowych, kilku operacji, a także zwiększyć szanse na zajście w ciążę i normalne funkcjonowanie.
Endometrioza dotyczy – jak podano – od 6 do 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych, które często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Odpowiada też za ok. 40 proc. przypadków niepłodności. Z przekazanych informacji wynika, że w Polsce może żyć nawet 3 mln kobiet z niezdiagnozowaną endometriozą.
Do niedawna jedyną pewną metodą potwierdzenia endometriozy było pobranie materiału podczas operacji metodą laparoskopową. Opracowany przez polskich naukowców test polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej macicy w trakcie badania ginekologicznego, w warunkach ambulatoryjnych.
Z badania w lubelskim ośrodku może skorzystać 160 pacjentek w wieku 18-45 lat podejrzewających u siebie chorobę. Osoby, które zdecydują się na test, będą miały wykonaną również laparoskopię, a otrzymane wyniki zostaną porównane.
Szpital prowadzi rejestrację pod nr tel. 81 448 51 80. (PAP)
Czytaj również
- Jaki jest nowy program profilaktyki
- Krystaliczna postać chlordiazepoksydu
- Dodatkowe sale do dydaktyki studentów
- Ponad sto robotycznych operacji
- Nowatorski zabieg w GCM w Katowicach
- Cyfrowe technologie służą seniorom
- Nowatorskie badanie wątroby
- Udar mózgu dotyka ludzi młodych
- Nawet 10 proc. populacji ma objawy astmy
- Debata o zdrowiu publicznym na Śląsku
- Nadwaga, otyłość i szkoła
- Elektroradiologia na wrocławskim UM
- Alergeny pokarmowe atakują przez skórę
- Tak się leczy migotanie przedsionków
- Hałas szkodzi zdrowiu