Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Pobiegli po zdrowie po raz 14.

Dodano: 17 września 2021

Po raz czternasty Polacy – i nie tylko – pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma organizuje od 14 lat, czyli „Onkobieg – Razem po zdrowie!”.

 

Źródło: www.pap-mediaroom.pl 

2200 zarejestrowanych Onkobiegaczy pokonało łącznie 13 356 km co przełożyło się na kwotę 201 340 złotych! Przyczyniło się to do pobicia rekordu pod względem wspólnie pokonanych kilometrów, a także zebranych środków finansowych, które Stowarzyszenie Sarcoma przeznaczy na wsparcie podopiecznych i profilaktykę. 

Tegoroczny Onkobieg, podobnie jak w zeszłym roku organizowany był w czasach niepewnych pod względem bezpieczeństwa związanym z pandemią Covid-19. Dlatego każdy uczestnik sam decydował o trasie i dystansie jaki pokona w ciągu 60 minut. Ważne było, aby swoją aktywność podjąć 12 września między godziną 7:00 a 13:00. W tym samym czasie, na warszawskim Ursynowie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie o godz. 9.30 prosto ze studia, wszystkich biegaczy powitali prowadzący: Aleksandra Kurowska, Maciej Orłoś, Kamila Ryciak i Filip Antonowicz. Chwilę później na scenę zostali zaproszeni pierwsi goście: prof. Piotr Rutowski z Narodowego Instytutu Onkologii i prof. Waldemar Priebe - Professor of Medicinal Chemistry, Department of Experimental Therapeutics, Division of Cancer Medicine, University of Texas MD Anderson Cancer Center wraz z organizatorami wydarzenia Kamilem Doleckim i Szymonem Bubiłkiem ze Stowarzyszenia Sarcoma. Tym akcentem organizatorzy podkreślili współpracę pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie rozwoju nauki, wymiany doświadczeń i edukacji lekarzy. 

Na terenie Narodowego Instytutu Onkologii, specjalnie dla pacjentów przebywających na oddziałach Instytutu, pobiegły trzy grupy zaproszonych gości w bezpiecznych 40-sto osobowych zespołach. W myśl hasła „Razem po zdrowie” Onkobiegacze w całej Polsce pokonywali kolejne kilometry oznaczając swoje zdjęcia w Social Media-ch hashtagiem #Onkobieg. „Onkobieg ma różne znaczenia. Dla jednych może oznaczać kolejny krok podczas leczenia w drodze po zdrowie. Dla innych zaś, jest wyrazem solidarności z tymi pierwszymi, którzy mierzą się z chorobą” - wspominał ze studia Onkobiegowego Szymon Bubiłek, organizator ze Stowarzyszenia Sarcoma. 

Prosto ze studia w Warszawie transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a w tym roku było ich naprawdę wielu. Lekarze, specjaliści z zakresu sportu, zdrowego odżywiania a także pacjenci i przedstawiciele instytucji państwowych. Wszyscy przyjęli zaproszenia organizatorów, aby przypominać o profilaktyce zdrowotnej. Wśród zaproszonych gości znaleźli, m.in.: Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu; Sławomir Gadomski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; Katarzyna Kozioł – dyrektor Departamentu Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta; prof. Anna Raciborska – kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka; prof. Andrzej Rutkowski – naczelny specjalista chirurg NIO; dr Paweł Koczkodaj – ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem NIO; dr Michał Sutkowski – prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, prodziekan ds. rozwoju Wydział Medyczny – Uczelnia Łazarskiego. 

W całej Polsce odbyło się wiele startów, w których udział wzięły całe pokolenia. Onkobieg z roku na rok wzrasta jako społeczność, która z jednej strony dba o zdrowie a z drugiej jest wrażliwa na potrzeby innych. „Podczas przygotowywań do 14. edycji mieliśmy mnóstwo telefonów z całej Polski od osób, które organizowały się wokół różnych ośrodków medycznych na znak solidarności z pacjentami” – dodała Ewa Styś ze Stowarzyszenia Sarcoma

O mistrzowską rozgrzewkę ze studia w Warszawie zadbał sportowiec i ambasador Onkobiegu Michał Derlicki – sportowiec, aktor filmowy i teatralny. O spektakularne tło muzyczne zadbał zespół Beyond Relief, a także Julia Prabucka – piosenkarka i była pacjentka.

Organizatorzy zadbali o łączenia online z wybranymi miejscami w Polsce, aby choć w jakiejś mierze ukazać rozmiar i charakter wydarzenia. Biegacze z Polanicy Zdrój na czele z Martą Manowską i spora grupa z Ustronia Morskiego przesyłali pozdrowienia dla wszystkich Onkobiegaczy. Cała relacja ze studia w Warszawie wraz z łączeniami dostępna jest na kanale YouTube Stowarzyszenia Sarcoma, a także Facebooku Onkobiegu. Czytaj również