Test, który wykryje raka jajnika
Dodano: 05 lutego 2025
Opracowanie testu wykrywającego raka jajnika na podstawie badania próbki krwi zakłada jeden z projektów, który będzie finansowany z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Agencja Badań Medycznych wybrała 57 projektów biomedycznych ze zgłoszonych 224.
Źródło: www.naukawpolsce.pl
Agencja ogłosiła wyniki konkursu na realizację badań w obszarze biomedycznym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w czwartek w Warszawie. Mogły w nim startować m.in. publiczne uczelnie, instytuty badawcze, instytuty PAN. Kwota dofinansowania to od dwóch do 15 mln zł na przedsięwzięcie; w sumie 450 mln zł.
Jeden z projektów zakłada opracowanie ekonomicznego testu, który pozwoli na wczesne wykrywanie nowotworów. Rozwiązanie polega na badaniu markerów nowotworowych bezpośrednio w płynach biologicznych, czyli np. krwi.
Dr hab. Anna Żaczek podkreśliła, że rak jajnika jest „cichym zabójcą”: u 75 proc. pacjentek zostaje rozpoznany dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Tymczasem – dodała – rokowanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania guza.
Opracowany test ma pomóc w wykrywaniu raka na wczesnym etapie.
Kolejny z zaprezentowanych projektów przewiduje monitorowanie efektów leczenia raka szyjki macicy, gardła środkowego lub narządów odbytowo-płciowych. Trzeci - integrację danych genetycznych i klinicznych w oparciu o sztuczną inteligencję w badaniach słuchu.
Wiceministra zdrowia Katarzyna Kacperczyk powiedziała, że wybrane projekty mają budować pomost między nauką a praktyką kliniczną. „Pozwolą badania prowadzone przez naukowców przełożyć na praktykę, by z osiągnięć mogli w realny sposób skorzystać pacjenci” – dodała. Zaznaczyła, że przez lata ograniczeniem dla rozwoju biomedycyny w Polsce było niedostateczne finansowanie badań. „Mamy nadzieję, że środki z KPO w jakimś stopniu tę lukę wypełnią” – zaznaczyła.
Termin realizacji projektów to 31 marca 2026 roku. (PAP)
kno/ agz/
Czytaj również
- Jaki jest nowy program profilaktyki
- Krystaliczna postać chlordiazepoksydu
- Dodatkowe sale do dydaktyki studentów
- Ponad sto robotycznych operacji
- Nowatorski zabieg w GCM w Katowicach
- Cyfrowe technologie służą seniorom
- Nowatorskie badanie wątroby
- Udar mózgu dotyka ludzi młodych
- Nawet 10 proc. populacji ma objawy astmy
- Debata o zdrowiu publicznym na Śląsku
- Nadwaga, otyłość i szkoła
- Elektroradiologia na wrocławskim UM
- Alergeny pokarmowe atakują przez skórę
- Tak się leczy migotanie przedsionków
- Szybki test dla pacjentek z Lublina