Dzisiaj jest 2 Lipca 2022, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Niepełnosprawni będą walczyć w Kazaniu

Dodano: 25 stycznia 2021

Za rok w rosyjskim Kazaniu rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2022. W siedmiu dyscyplinach weźmie udział ponad 2 tys. sportowców z ponad 100 krajów, którym towarzyszyć będzie 3 tys. wolontariuszy.

 

Źródło: www.pap-mediaroom.pl

Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Kazań 2022 podkreślą rolę takich wartości, jak włączenie, równość, życzliwość i radość. Celem Igrzysk jest budowanie otwartych społeczności poprzez zmianę postaw wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną zarówno w Rosji, jak i na całym świecie.

Mary Davis, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych: „Organizatorzy Olimpiad Specjalnych są dumni z faktu bycia gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w rosyjskim Kazaniu. Kazań zyskał reputację miasta posiadającego możliwości do organizacji najważniejszych międzynarodowych imprez sportowych i jestem przekonana, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 pozostawią po sobie trwałą spuściznę w postaci większego włączenia w Rosji, a także udowodnią całemu światu, że sport jest motorem integracji i pojednania”.

Każdego roku Rosyjskie Olimpiady Specjalne są organizatorem ok. 5 tys. wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w których udział bierze ok. 130 tys. zawodników. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Kazaniu wpiszą się w ideę rozwoju włączenia społecznego około trzech milionów osób z niepełnosprawnością intelektualną w tym kraju.

Olga Slutsker, prezes Rosyjskich Olimpiad Specjalnych, oświadczyła: „Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Kazaniu będą okazją do budowania atmosfery radości i życzliwości, przełamywania barier i konwencji. Gdy mowa o włączeniu osób z niepełnosprawnością intelektualną, okazuje się, że jesteśmy bardziej do siebie podobni niż różni. Sport ma potencjał umożliwiający zbliżanie do siebie ludzi, natomiast Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kazań 2022 przyczynią się do powstania kultury włączenia w Rosji i na całym świecie”.

Kazań, który uchodzi za stolicę sportową Rosji, szczyci się ogromnym dziedzictwem sportowym, zaś jego obiekty sportowe, infrastruktura i rozbudowana baza wolontariuszy gościły wielokrotnie imprezy sportowe na światowym poziomie. Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kazań 2022 to pierwsza Olimpiada Specjalna w Rosji, która przyczyni się do ożywienia międzynarodowego współzawodnictwa.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych i zrzeszeni partnerzy będą mieli okazję rywalizować w siedmiu dyscyplinach sportowych: narciarstwie alpejskim, snowboardzie, unihokeju, biegach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim i chodzeniu na rakietach śnieżnych.

Wpływ każdej Olimpiady Specjalnej ma charakter ponadczasowy. Ostatnie Igrzyska pozostawiły po sobie trwałe ślady ewolucji polityki, inwestycji finansowych i wymiernych zmian w nastawieniu.

Równolegle do rywalizacji sportowej Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2022 będą koncentrować się na rozwijaniu programu organizacji w zakresie zdrowia, edukacji i umiejętności przywódczych dla sportowców.Czytaj również