Dzisiaj jest 21 Lipca 2024, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Klasa dla dzieci z zespołem Downa

Dodano: 09 września 2015

W Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku powstał oddział przedszkolny, w którym uczyć się będzie siedmioro uczniów z zespołem Downa.

 

 

Źródło: www.gdansk.pl

W klasach i oddziałach integracyjnych w szkołach całego kraju, liczba dzieci z zespołem Downa nie przekracza z reguły trojga. W Szkole Podstawowej nr 57 im. Generała Władysława Andersa w Gdańsku przy ulicy Aksamitnej będzie ich ponad dwa razy więcej. To innowacja w skali kraju. 

Oddział przedszkolny powstał z inicjatywy rodziców działających w Fundacji Wspierania Rozwoju „Ja też”, przy współpracy Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 7, której dyrektor Monika Gołubiew-Konieczna wspólnie z nauczycielką z SP 57 Eweliną Michną opracowały program nauczania w oddziale przedszkolnym. Warto dodać, że Ewelina Michna jest jedną z liderek gdańskiego projektu Kreatywna Pedagogika.

 Dzieci kształcone będą tzw. metodą krakowską – podkreśla dyrektor placówki Lilianna Płoszaj. – Oczywiście na lekcjach pomagać im będzie nauczyciel wspierający.

 Projekt pilotażowo przewidziany jest na trzy lata – podkreśla dyrektor Płoszaj. – Potem będziemy realizować zapewne kolejne, wyższe klasy edukacji dla dzieci z zespołem Downa. W naszej szkole kierujemy się bowiem zasadą sformułowaną przez Isokratesa: „Rodzicom zawdzięcza uczeń tylko życie, nauczycielowi życie dobre i szczęśliwe”.Czytaj również