Dzisiaj jest 12 Czerwca 2024, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Praca doktorska o niepełnosprawnych

Dodano: 13 października 2015

Dr Emilia Jurgielewicz-Delegacz z Uniwersytetu w Białymstoku wygrała konkurs Rzecznika Praw Obywatelskich na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk prawnych poświęconą problematyce wykluczenia społecznego. Laureatka podjęła temat aktywności osób z niepełnosprawnością w ruchu drogowym.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zwycięską pracę pt. „Wypadek w komunikacji z udziałem osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i słabowidzących. Studium prawno-kryminologiczne” dr Emilia Jurgielewicz-Delegacz napisała pod kierunkiem dr hab. Ewy M. Guzik-Makaruk. Obroniła ją w lutym 2015 r.

Jak można przeczytać w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, rozprawa autorstwa dr Jurgielewicz-Delegacz pokazuje wybraną problematykę w sposób rzetelny i wielopłaszczyznowy. Tematyka jest niszowa, aktualna oraz doniosła społecznie. Jak wskazała autorka w nagrodzonej dysertacji, z jednej strony wzrost aktywności osób z niepełnosprawnością w ruchu drogowym jest zjawiskiem pożądanym, co jest możliwe dzięki rozwojowi techniki, w tym możliwości korzystania z pomocy elektronicznych: interaktywnych map czy elektronicznych lasek. Z drugiej jednak strony osoby niepełnosprawne narażone są na wypadki w komunikacji.

„W nagrodzonej pracy autorka przeprowadziła rozważania teoretyczne, mające na celu przybliżenie aspektów niepełnosprawności i jej definicji na gruncie prawa międzynarodowego i krajowego, czy zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym; autorka dokonała także wnikliwej charakterystyki przestępstwa wypadku w komunikacji, zarówno w ujęciu historycznym, a także na tle obowiązujących przepisów. Dodatkowo praca zawiera badania empiryczne - ukierunkowane na zbadanie skali i przyczyn wypadków drogowych z udziałem osób niewidomych i słabowidzących” - czytamy w komunikacie RPO. 

Uroczystość wręczenia nagrody laureatce odbyła się w Biurze RPO. Praca dr Emilii Jurgielewicz-Delegacz zostanie opublikowana nakładem Wydawnictwa Rzecznika Praw Obywatelskich.Czytaj również