Dzisiaj jest 12 Czerwca 2024, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Projekt Bohaterska Wyobraźnia

Dodano: 14 listopada 2015

Projekt Bohaterskiej Wyobraźni, który polega na eliminowaniu negatywnych zachowań wśród uczniów, takich jak wykluczenie społeczne, konformizm czy uprzedzenia, rusza w Rzeszowie. Szkolenia adresowane są do nauczycieli szkół różnego szczebla.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Projekt realizowany będzie w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od 20 listopada. Będzie to zapowiedź otwarcia w grudniu br. Centrum Zimbardo, w którym w przyszłości będą prowadzone także inne szkolenia dotyczące wpływu otoczenia na jednostkę, czy na grupę.

Szkolenia w Centrum oparte są na badaniach jednego z najbardziej znanych na świecie amerykańskich psychologów Philipa Zimbardo. Projekt Bohaterskiej Wyobraźni będzie pierwszym prowadzonym w ramach Centrum w Rzeszowie.

Jak wyjaśnił PAP dr Maciej Milczanowski, dyrektor Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym na uczelni, odpowiedzialny za Centrum Zimbardo w Rzeszowie, szkolenia z bohaterskiej wyobraźni mają zmienić nastawienie uczniów do szkoły i kolegów z ławki. Jak zauważył, otoczenie ma ogromny wpływ na zachowanie jednostki i w szkołach powinno się na to też zwracać uwagę.

Dodał, że takie ćwiczenia zmierzają do zwalczania stereotypów, usuwania barier i złych zachowań, nabytych wcześniej. Z jednej strony poszerzają wiedzę nauczycieli, wychowawców, pedagogów na temat mechanizmów powstawania stereotypów, dyskryminacji, uprzedzeń oraz bierności i braku reakcji wśród świadków tragicznych wydarzeń. Z drugiej pokazują sposoby przełamywania tej bierności, uczą ich sposobów zapobiegania przemocy wśród uczniów, i rozwijają umiejętności kształtowania u młodych ludzi otwartości i tolerancji.

– W czasie zajęć uczestnicy mają sobie wyobrazić bohatera, ale nie takiego, którzy rzuca granatem, wysadza coś, niszczy, ale takiego, który pomaga koleżance. Ludzie dziś nie reagują jak dzieje się coś złego, tylko się biernie przyglądają. A taki ktoś, kto zareaguje na przejawy zła, dyskryminacji, czy nienawiści, pociąga za sobą kolejnych. To taki pozytywny bohater – tłumaczył Milczanowski.

Zapewnił, że Projekt Bohaterskiej Wyobraźni, który skupia się na budowaniu wspólnoty, a nie izolacji, nie doszukuje się negatywów w psychice ludzkiej, ale stara się wyciągać z człowieka dobro - jest sprawdzony i skuteczny. Prowadzi bowiem do eliminacji takich zachowań dzieci jak wykluczenie społeczne, defaworyzacja, przejawy braku zaangażowania, konformizm i uprzedzenia wśród uczniów – wymieniał Milczanowski.

Takie zachowania często powodują niechęć pójścia do szkoły. Tymczasem w efekcie realizacji tego projektu, dzieci chętniej chodzą do szkoły i lepiej się uczą – podkreślił Milczanowski.

Szkolenia ruszą 20 listopada. Zainteresowani udziałem mogą się zgłaszać na adres: mmilczanowski@wsiz.rzeszow.pl. Szkolenia składać się będą z wykładów i zajęć praktycznych.

Nauczyciele muszą odnaleźć się w różnych sytuacjach, stawia się ich w rolę ucznia. Uczy się ich jak prowadzić lekcje by uzyskać dobry efekt – mówił Milczanowski.

W ramach oferty nauczyciele otrzymają także pakiet materiałów personalnych dostosowany do każdego z nich oraz zeszyt ćwiczeń dla uczniów. Po zakończonym szkoleniu nauczyciele wprowadzą projekt na zajęciach z uczniami w szkołach. Przez cały rok szkolny powinni wykorzystać wszystko to, czego nauczą się na szkoleniach. W trakcie wdrażania projektu mogą konsultować się z trenerem prowadzącym szkolenia i korzystać z jego pomocy.

W zajęciach może jednocześnie wziąć udział 20 nauczycieli. Jeżeli będzie duże zainteresowanie, to uczelnia zorganizuje kolejną turę szkoleń.

Będą to pierwsze szkolenia w ramach Centrum Zimbardo w Rzeszowie. Inauguracja Centrum Zimbardo na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przewidziana jest na 10 grudnia br. Będzie to – jak zapewnił Milczanowski – druga taka placówka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Pierwsza powstała wiosną 2014 roku w Katowicach na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec.

Dodał, że w kilku krajach: USA, na Węgrzech i we Włoszech realizowany jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni.

W planach rzeszowskiego Centrum Zimbardo jest też oferta szkoleń przeznaczonych dla innych instytucji takich jak: służba więzienna, wojsko, policja, czy mali i średni przedsiębiorcy.

Latem planowany jest także wykład otwarty profesora Zimbardo w Rzeszowie i wizyta Centrum działającego pod jego auspicjami.

Philip George Zimbardo to amerykański psycholog, wykładowca czołowych uczelni w tym kraju, autor książek i podręczników. Zasłynął z badań znanych jako stanfordzki eksperyment więzienny - jego uczestnicy tak bardzo weszli w role strażników i więźniów, że badanie trzeba było przerwać. Prowadził m.in. badania nad nieśmiałością, zajmował się psychologią zła, terroryzmu i dehumanizacji.Czytaj również