Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Soczi 2014: Taraba 15., Rosiek 17.

Dodano: 14 marca 2014

Siódmego dnia igrzysk paraolimpijskich przyszedł czas na debiutującą na igrzyskach konkurencję para-snowboard i debiutującego w barwach polskich Wojciecha Tarabę. Nasz zawodnik zakończył rywalizację na dobrej 15 pozycji. W tym samym czasie w centrum narciarstwa biegowego Laura Center odbywał się bieg biathlonowy na dystansie 15km. Kamil Rosiek, który startuje na siedząco uplasował się na 17 pozycji.

 

Informacja prasowa

Para-snowboard po raz pierwszy rozgrywany jest na igrzyskach paraolimpijskich. Biorą w nim udział sportowcy z dysfunkcją kończyn dolnych, najczęściej amputanci. Zawodnicy przejeżdżają pojedynczo trzy przejazdy, a pod uwagę brane są dwa najlepsze czasy. Po pierwszym przejeździe Taraba narzekał na warunki, ale z wyniku był zadowolony.

- Trudne warunki – tłumaczył nasz para-snowboardzista. - Za każdym razem jest inaczej, wczoraj na treningu był inny śnieg, przedwczoraj jeszcze inny, no ale warunki wszyscy mamy takie same. Sam nie miałem okazji trenować na tego typu trasach. Cieszę się, że w tej najlepszej 20 nie byłem ostatni.

W drugim przejeździe Taraba jechał pewniej, osiągnął lepszy czas i lepsze 15 miejsce. Jak sam przyznał, nie miał nic do stracenia i postanowił „iść na całość”. Na gorąco po dotarciu na metę tak skomentował swój ostatni przejazd.

- Bardzo trudna, szybka trasa, ale jestem zadowolony. Gdybym znalazł się w pierwszej 15 to byłby dla mnie duży sukces.

I tak się stało. Wojciech Taraba znalazł się w najlepszej 15  para-snowboardzistów igrzysk paraolimpijskich w Soczi. W sumie w tej konkurencji wystartowało 33 zawodników. Najlepsi byli Amerykanie, którzy zdominowali całe podium.

W biegu biathlonowym na 15km Kamil Rosiek zajął 17 miejsce. Nasz zawodnik zaliczył 4 pudła, co przesądziło o końcowym rezultacie. Bezkonkurencyjny natomiast był reprezentant Rosji Roman Pietuszkow, który zdobył dziś swój trzeci złoty medal w biathlonie  i piąty na tych igrzyskach. Warto dodać, że Rosjanie obsadzili całe podium, drugi był Grigorij Murynin, a trzeci Aleksandr Davidovich. W tej chwili Rosja ma na swoim koncie 54 medale i pod względem liczby krążków prowadzi w tabeli medalowej. Zważywszy, że na drugiej pozycji znajduje się Ukraina z 15 medalami, można śmiało powiedzieć, że już nikt i nic zwycięstwa w tabeli im nie odbierze. Czytaj również