Dzisiaj jest 21 Lipca 2024, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Laureaci XI konkursu Lodołamacze 2016

Dodano: 13 października 2016

Na Zamku Królewskim w Warszawie obyła się gala podsumowująca XI edycję konkursu Lodołamacze 2016. Organizatorzy plebiscytu nagrodzili pracodawców tworzących miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych.

 

Informacja prasowa

– Nie możemy ustawać w wysiłkach, by żadna osoba, którą dotknęły przeciwności losowe, nie była wykluczana czy marginalizowana, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli o sobie, jako o społeczeństwie, powiedzieć, że jesteśmy społeczeństwem otwartym i nowoczesnym – powiedziała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że aby być społeczeństwem otwartym, trzeba postępować tak, by niepełnosprawni nie czuli się odrzuceni. 

– Jestem głęboko przekonana, że konkurs Lodołamacze przyczyni się do pogłębiania świadomości o ich sytuacji, o ich potrzebach, a poza tym promuje właściwe wzorce, postawy godne naśladowania  mówiła.

Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazły się firmy z całego kraju. W kategorii Zakład Pracy Chronionej statuetkę Lodołamacza otrzymał Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Orzech” Sp. z o.o. W kategorii Otwarty Rynek Pracy firma Limatherm Components Sp. z o.o. W kategorii Instytucja statuetka trafiła do Urzędu Miejskiego w Koninie.

Nagrody Kapituły Ogólnopolskiej trafiły w ręce szczególne. Lodołamacza Specjalnego otrzymała Martyna Wojciechowska. Jak Martyna sama o sobie mówi: – Nie potrafię żyć bez pracy i bez energii, która mnie napędza, kiedy jadę na kraniec świata. Wiele czasu jeszcze minie, zanim wydobrzeję, ale jestem pewna, że praca będzie dla mnie najlepszym lekarstwem na wszystko.

Martyna Wojciechowską angażuje się nie tylko w pomaganie ludziom na krańcach świata, ale także w pomaganie Fundacji Na ratunek dzieciom z choroba nowotworową. Jej energia, ciężka praca przynoszą realne efekty.

Super Lodołamacz trafił do Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Sport kształtuje moc konieczną do walki z przeciwnościami losu, daje wiarę w siebie, daje możliwość zapomnienia o codziennych problemach, daje radość i entuzjazm tak nam wszystkim potrzebny w codziennym życiu i w codziennej pracy.

Polscy Paraolimpijczycy zdobyli 39 medali i 10 miejsce w klasyfikacji medalowej na Igrzyskach w Rio. Determinacja to sens rywalizacji sportowej, a pokonywanie barier jest godne naśladowania. Tę statuetkę wręczyła obecna na Gali Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

Uroczystość prowadziła Anna Popek. Gali towarzyszyła również część artystyczna. Wystąpił Zespół Grupa MoCarta oraz Leszek Możdżer.

Po Gali odbyła się wystawa prac wydawnictwa AMUN. Są ludzie, którzy nie używają rąk podczas malowania, a malują. Malowanie jest dla nich normalnością, nawet wtedy, gdy stosują metody dość niekonwencjonalne. Nie jest istotne, że trzymają ołówek, czy pędzel w zaciśniętych ustach lub też w palcach stopy. Każdy z tych sposobów wymaga jedynie treningu, czasu i cierpliwości. Jedni używają rąk, drudzy ust, jeszcze inni nóg po to, by przenieść na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia, czy zaobserwowaną rzeczywistość.Czytaj również