Dzisiaj jest 12 Czerwca 2024, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Znamy laureatów XII edycji Lodołamaczy

Dodano: 03 października 2017

Udowodniliście państwo, że niepełnosprawność absolutnie nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów tak w życiu społecznym, jak i zawodowym – powiedziała podczas XII Gali Lodołamacze Agata Kornhauser-Duda Małżonka Prezydenta RP i dodała, że tylko taka postawa powoduje, że „możemy mienić się społeczeństwem prawdziwie nowoczesnym”. Uroczystość zorganizowano na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Laureatami XII edycji zostali m.in.: firma MetalERG z Oławy, „Dalej Razem” z Zielonej Góry, Politechnika Wrocławska, Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych z Torunia, Spółdzielnia Socjalna Równość z Krakowa, Kopalnia Soli Wieliczka. W kategorii „Dziennikarz bez barier” uhonorowano Bernadetę Szczyptę z Radia Rzeszów. Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe dla Fundacji Bez Tajemnic oraz rzecznika Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego.

Podczas gali, małżonka prezydenta podziękowała wszystkim, którzy pomagają osobom z niepełnosprawnościami, a w szczególności pracodawcom, którzy dają im zatrudnienie.

 – Czy nasze społeczeństwo jest już tak otwarte na osoby z niepełnosprawnością, że nie potrzebujemy dobrych wzorców i przykładów? – mówił podczas Gali Jan Zając Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Podczas przemówienia nawiązał do trzech nowych kategorii, które uzupełniły formułę Konkursu w tym roku.

– Społeczna odpowiedzialność biznesu, tak obecnie ważna w życiu każdej firmy, to także dbałość o życie i zdrowie pracowników. Także pracowników niepełnosprawnych, dla których ten problem ma szczególne znaczenie. Stąd pomysł nowej kategorii „Zdrowa firma”, która ma promować liderów w realizacji tej formy społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie możemy zapomnieć, iż współcześnie od mediów oczekujemy ciekawego i rzetelnego podejmowania ważnych społecznie tematów, także tematów dotyczących osób z niepełnosprawnością. Zadaniem współczesnego dziennikarza jest przekraczanie wszelkich barier, także tych związanych z uprzedzeniami i stereotypami wobec osób z niepełnosprawnością. Dlatego w kategorii „Dziennikarz bez barier” chcemy takich dziennikarzy pokazać i nagrodzić.  Nasze społeczeństwo się zmienia, coraz więcej mamy osób starszych, dlatego przyjazna przestrzeń to nie tylko oczekiwanie osób z niepełnosprawnością. Warto promować miejsca gdzie przestrzeń jest przyjazna dla wszystkich, stąd pomysł tej kategorii. Pamiętajmy przyjazna przestrzeń to przestrzeń społecznej integracji, gdzie wszyscy powinni się czuć dobrze – mówił Jan Zając. 

Galę wręczenia nagród uświetniły występy Artura Andrusa i Tomasza Kowalskiego oraz pokaz tango w wykonaniu Iwony Cichosz - Miss Świata Osób Niesłyszących i Stefano Terrazzino. Imprezę poprowadził Tomasz Kammel. Czytaj również