Dzisiaj jest 12 Czerwca 2024, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2013

Dodano: 19 grudnia 2013

To był dobry rok, szczególnie dla organizatorów festiwali filmowych, wokalnych i teatralnych. W innych dziedzinach – rehabilitacji, edukacji i sporcie odnotowaliśmy również wiele sukcesów.

 

W Parlamencie Europejskim odbyła się międzynarodowa konferencja Mobility of disabled persons - more choices, more jobs, more Europe, poświęcona usuwaniu barier w mobilności osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej. Przedmiotem seminarium było efektywne usuwanie barier, nie tylko fizycznych i mechanicznych, ale także biurokratycznych, ograniczających mobilność osób niepełnosprawnych, ich możliwości kształcenia i pracy zagranicą oraz dostęp do dóbr kultury.

Fundacja „Zawsze Potrzebni” otworzyła w Warszawie wypożyczalnię handbike’ów dla osób niepełnosprawnych. Wypożyczalnia znajduje się w lokalu 111 B w pasażu, przy węźle komunikacyjnym Młociny. Niepełnosprawni mogą korzystać z sześciu handbike’ów wyprodukowanych przez paraolimpijczyka Jarosława Rolę. 

Teatr Arka z Wrocławia wystąpił na Festiwalu Fringe w Edynburgu. Do Szkocji wybrała się grupa 13 osób, w tym sześciu niepełnosprawnych aktorów związanych na co dzień z wrocławskim teatrem. Artyści pokazali „Bal u Hawkinga”, który w Polsce otrzymał bardzo dobre recenzje.  

W Krakowie, z inicjatywy Macieja Banaszaka i Arkadiusza Tomasiaka powstało Polskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Motocyklistów. Spotkanie założycielskie odbyło się 13 kwietna 2013 r. w siedzibie Krakowskiej Szkoły Motocyklowej. Do stowarzyszenia należy 16 osób. Jest to organizacja non profit, a jej członkami są tylko i wyłącznie wolontariusze.

Długo oczekiwany, trzeci film Andrzeja Jakimowskiego - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych Orzeł za „Zmruż oczy” i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za „Sztuczki” pokazały kina sieci Multikino i Cinema City.

Międzynarodowa koprodukcja „Imagine”, mająca światową premierę na festiwalu w Toronto i uhonorowana Nagrodą za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodą Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2012, to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego oraz zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni.

W Poznaniu powstała poradnia dla dzieci i młodzieży z problemami emocjonalnymi, społecznymi i zaburzeniami zachowania. Nowy projekt Fundacji na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych i Autystycznych FIONA wspierać będzie rodziny w zakresie diagnozy pedagogicznej dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, terapii osób z autyzmem, zespołem Aspergera i ADHD oraz z zaburzeniami rozwoju mowy, lękowymi, społecznymi i emocjonalnymi.

Park Orientacji Przestrzennej utworzony przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach został nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich. Projekt „Stworzenie otwartej strefy rekreacji na potrzeby uczniów OSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz mieszkańców Powiatu Poznańskiego” został uznany za najlepszy w kategorii „Miejsce przyjazne dzieciom”. 

Park Orientacji Przestrzennej to pierwszy i jedyny tego rodzaju obiekt edukacyjno-rekreacyjny dla osób niewidomych w Europie. Na powierzchni 3 hektarów usytuowano przedmioty i elementy edukacyjne, przy pomocy których osoby niewidome uczą się samodzielności, potrzebnej do funkcjonowania w przestrzeni miejskiej.

12 lipca 2013 r. Sejm RP jednogłośnie przyjął uchwałą Kartę Praw Osób z Autyzmem. Karta Praw Osób z Autyzmem nie jest aktem prawnym, którego nieegzekwowanie skutkowałoby sankcjami. Główną jej funkcją jest zwrócenie uwagi na to, że osoby z autyzmem są osobami o specyficznych potrzebach, często różnych od potrzeb innych osób niepełnosprawnych, i ta specyfika powinna być brana pod uwagę we wszystkich przepisach i zapisach regulujących system wsparcia dla osób niepełnosprawnych w Polsce. 

W Ciechocinku odbyła się Gala Finałowa I Wyborów Miss Polski na wózku. Konkurs zorganizowany przez Fundację Jedyna Taka - wygrała Olga Fijałkowska. Finałowa dziesiątka została wybrana spośród 72 kandydatek w głosowaniu on-line. W ciągu miesiąca zagłosowało pół miliona osób, co potwierdza, że wybory cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

W Warszawie powstały e-pracownie wyposażone w specjalistyczny sprzęt komputerowy i oprogramowanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Centra zostały otwarte w ramach projektu, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Nakładem wydawnictwa Stowarzyszenia „Bardziej Kochani” ukazała się publikacja pt. „Zespół Downa w XXI wieku”. Ta pozycja to subiektywny dobór najnowszych informacji na temat zespołu Downa, w obszarach pedagogiki specjalnej, psychologii, socjologii i innych dziedzin nauki. Stanowi również oryginalną i inspirującą narrację na temat bogactwa pracy z dzieckiem z zespołem Downa.

W krakowskim hotelu Sheraton odbył się pokaz mody - Moda bez ograniczeń!. W trakcie wieczoru zobaczyć można było kreacje największych polskich projektantów mody prezentowane przez niepełnosprawne modelki.  Pokaz uświetnił koncert Grzegorza Turnaua oraz wystawa obrazów Maggie Piu.

W ramach projektu „Ogród wyobraźni - zoo bez barier” we wrocławskim zoo została otwarta ścieżka z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki urządzeniom wyposażonym w system nawigacyjny, osoby z dysfunkcją wzroku mogą samodzielnie spacerować po ogrodzie i posłuchać nagrań o jego mieszkańcach. Wrocławskie zoo jest pierwszym w Polsce ogrodem zoologicznym wyposażonym w ścieżkę z audiodeskrypcją. System informatyczny do nawigacji opracowała firma specjalizująca się w tworzeniu aplikacji dla osób niepełnosprawnych.  

W Drzonkowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Tytuł Mistrza Polski wywalczyli zawodnicy Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra. W imprezie uczestniczyło 16 zespołów z jednostek „Start” z Polski. Zawodnicy rywalizowali w 4-osobowych zespołach, w składzie których znajdował się 1 zawodnik grający na wózku inwalidzkim, 1 zawodniczka oraz 2-ch zawodników również z dysfunkcją narządu ruchu.

W miejscowości Duisburg w Niemczech odbyły się Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym. W mistrzostwach uczestniczyło 118 niepełnosprawnych sportowców z 33 krajów. Reprezentacja Polski wywalczyła na nich aż trzy medale – srebrny i dwa brązowe.

W Arbon w Szwajcarii odbyły się Mistrzostwa Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18. Duży sukces odniosły dwie załogi reprezentujące Polskę. Podczas Mistrzostw rozegrano 8 wyścigów. W pierwszym - Andrzej Bury z Grzegorzem Prokopowiczem zaliczyli DNF, ale potem żeglowali równo i w rezultacie zdobyli brązowy medal.

Na Śląsku powstała pierwsza w Polsce drużyna unihokeja na wózkach. Drużyna składa się z kilkunastu zawodników o różnym stopniu niepełnosprawności, pochodzących z całego województwa śląskiego. Łączy ich wspólna chęć współzawodnictwa i realizowania sportowej pasji. Zespół ma na celu stworzenie warunków aktywności sportowej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Jest dobrze, ale nie spoczywajmy na laurach. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia. Walczmy z uprzedzeniami, szukajmy w ludziach tego, co piękne i dobre. Budujmy razem świat bez barier!Czytaj również