Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2020

Dodano: 24 grudnia 2020

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia publikujemy raport, podsumowujący wydarzenia, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych w Polsce. Przypominamy, co udało się zrealizować, wskazujemy najważniejsze inicjatywy jakie zostały podjęte przez lokalne samorządy, instytucje rządowe oraz organizacje pożytku publicznego na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jest wiele pozytywnych zmian, ale to był trudny rok, szczególnie dla organizatorów imprez sportowych, kulturalnych i wystawienniczych. Pandemia COVID-19 spowodowała również ogromne straty w branży hotelarskiej oraz gastronomicznej.

 

Paweł Wdówik powołany został na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Wdówik jest absolwentem Ośrodka dla dzieci niewidomych w Laskach oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczył w tworzeniu i wdrażaniu systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie od 1997 r. kieruje uniwersyteckim Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych. Od 2010 roku zasiada w komisji ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Po raz pierwszy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się posiedzenie Rady Dostępności. Przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych a także środowisk osób z niepełnosprawnościami spotkali się w celu omówienia kwestii wdrożenia przepisów ustawy o dostępności. Poruszono także zagadnienia związane z realizacją projektów dla szkół, uczelni, przychodni oraz gmin i organizacji pozarządowych.

Zakończyła się modernizacja budynków zajmowanych przez starostwo powiatowe i urząd pracy w Świdnicy. W obiektach zamontowano drzwi z czujnikiem ruchu oraz nowe windy. Bardziej dostępne są również toalety. Wprowadzone udogodnienia poprawią jakość obsługi seniorów i osób niepełnosprawnych.

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Sportu. Podczas spotkania omówiono między innymi przygotowania do XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, planowany audyt polskiego sportu, zagadnienia sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także aktywność sportowców po zakończeniu zawodowej kariery. Społeczna Rada Sportu to organ doradczy, w skład której wchodzą przedstawiciele polskiego sportu, zawodnicy, trenerzy, nauczyciele akademiccy, prawnicy, a także osoby reprezentujące wojsko, PFRON, Polski Komitet Paraolimpijski i wiele innych instytucji współpracujących na co dzień z Ministerstwem Sportu.

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej otworzyła w Wołominie Środowiskowy Dom Samopomocy. Placówka świadczy usługi terapeutyczne i rehabilitacyjne dla pacjentów u których zdiagnozowano autyzm lub niepełnosprawność sprzężoną. Środowiskowy Dom Samopomocy w Wołominie to placówka typu dziennego. Jej podopieczni uczą się tutaj samodzielności i odpowiedzialności. Zajęcia terapeutyczne prowadzone są w czterech pracowniach: muzycznej, plastycznej, komputerowej, oraz rehabilitacyjnej. Miejscem integrującym mieszkańców ośrodka jest kuchnia w której przygotowywane i konsumowane są posiłki.

Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej uruchomiło Diabetofon – infolinię dla osób chorych na cukrzycę. Konsultanci SED udzielają porad oraz odpowiedzi na pytania związane z cukrzycą. Infolinia działa codziennie, oprócz środy. Eksperci w dziedzinie diabetologii pracują w godzinach od 18.00 do 20.00. Pomoc udzielana jest również w Internecie. Pytania można wysyłać mejlem: ced.polska@wp.pl.

Zakończyła się budowa nowej siedziby dla pogotowia opiekuńczego w Gdańsku. Na lokalizację obiektu wybrano działkę przy ul. Sobieskiego. Kompleks dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych tworzą trzy wolnostojące budynki sąsiadujące ze strefą rekreacyjną i terenami zielonymi. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw, małego boiska i siłowni zewnętrznej. Placówka może przyjąć i zapewnić pomoc 42 dzieciom.  

Przy Zespole Szkół nr 26 w Toruniu powstała ścieżka sensoryczna. Nowoczesny obiekt, podzielony na sześć edukacyjnych sektorów służy niepełnosprawnym podopiecznym placówki. Każdy sektor wyposażono w urządzenia i przedmioty oddziałujące na poszczególne zmysły. W sektorze dźwiękowym znajduje się telegraf akustyczny. W sektorze wodnym powstała ścieżka z bali układanych poprzecznie. Sektor smaków i zapachów – zagospodarowano na kolorowy ogród, z nasadzonymi krzewami. W sektorze iluzji optycznych stanęły: wędrujące koło, soczewki Fresnela, lustro walcowate, oraz kolorowy krater z barwnymi plamami, które stwarzają złudzenie, że obiekt jest trójwymiarowy. W sektorze doznań równoważnych otwarto plac zabaw. Obiekt został wyposażony m.in. w drabinki z linami do wspinaczki, zjeżdżalnię, huśtawki, piaskownicę, trampolinę naziemną, oraz bocianie gniazdo. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami zaprojektowano sektor orientacji przestrzennej. Niepełnosprawni mogą tutaj rozwijać i utrwalać elementarne umiejętności matematyczne oraz uczyć się orientacji w przestrzeni.

Ksiądz Damian Migacz, duszpasterz osób niesłyszących diecezji Tarnowskiej stworzył aplikację mobilną dla niesłyszących i słabosłyszących chrześcijan. Zapotrzebowanie na stworzenie aplikacji zgłaszały już od dawna osoby uczestniczące w nabożeństwach dla niesłyszących. Sprawą zainteresował się ks. Migacz, który jest pomysłodawcą i koordynatorem prac nad nowym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych. Mobilna aplikacja Effatha24 jest prosta i szybka w obsłudze. Posiada wiele ciekawych funkcji, które dostosowano do potrzeb osób niesłyszących i słabosłyszących. Projekt został sfinansowany z darowizn, przez Caritas oraz Kurię diecezji radomskiej i tarnowskiej.

Przy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie powstały mieszkania aktywizujące. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków dla osób niepełnosprawnych w regionie. Jego wnętrza zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach osób powyżej 60. roku życia, wymagających kompleksowej opieki rehabilitacyjnej i terapeutycznej. W budynku znajdują się mieszkania jedno- i dwuosobowe, wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne. Każdy lokal jest umeblowany oraz dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. 

We Wrocławiu uruchomiony został system zajętości miejsc parkingowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych oraz autokarów turystycznych. Detektory zamontowane w strefach A i B lokalizują pojazd, a informację o zajętości miejsca przesyłają do ogólnodostępnej aplikacji, która jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej. Czujniki zostały zamontowane na wszystkich ulicach Wrocławia. Pojawiły się m.in. w okolicy Rynku, Hali Stulecia, Ostrowa Tumskiego, oraz Panoramy Racławickiej.

Zaburzeniom w porozumiewaniu się oraz komunikacji alternatywnej i wspomagającej poświęcono dwudniową konferencję „Model aktywnej komunikacji w praktyce edukacyjnej szkół oraz rodzin dzieci ze złożonymi potrzebami komunikacji”. Zaproszeni eksperci zaprezentowali nowatorskie rozwiązania, które pomagają w efektywny sposób prowadzić terapię i edukację osób z trudnościami w porozumiewaniu się. Rodzice, terapeuci oraz dyrektorzy placówek dla osób ze specjalnymi potrzebami uczestniczyli w panelach edukacyjno-dyskusyjnych poświęconych sprawdzonym metodom nawiązywania kontaktu z dzieckiem niemówiącym. Każda z nich jest skuteczna, ale wymaga dostosowania do potrzeb i możliwości osoby z niepełnosprawnością. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Budujemy Przystań”. Partnerami wydarzenia byli: Caritas Diecezji Radomskiej oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. 

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dzięki środkom unijnym oraz dużemu zaangażowaniu lokalnych samorządów, instytucji państwowych i organizacji pożytku publicznego zrealizowanych zostało wiele interesujących projektów, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących. Ale nie spoczywajmy na laurach… Projektujmy kolejne obiekty bez barier, wprowadzajmy mądre przepisy i ustawy, twórzmy nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, organizujmy imprezy i wydarzenia promujące twórczość osób niepełnosprawnych. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia!Czytaj również