Dzisiaj jest 12 Czerwca 2024, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2014

Dodano: 23 grudnia 2014

To był dobry rok, szczególnie dla organizatorów imprez sportowych, kulturalnych i wystawienniczych. W innych dziedzinach – medycynie, rehabilitacji i edukacji odnotowaliśmy również wiele sukcesów.

 

Bryła Zamku Żupnego w Wieliczce przestała być tajemnicą dla osób niewidomych i niedowidzących, za sprawą bogatej w szczegóły makiety z brązu, która stanęła na zamkowym dziedzińcu. Wiernie odtworzony model w skali 1:84 pozwoli poznać układ, kształt oraz charakterystyczne elementy architektury budynków zespołu zamkowego.

Uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach uczestniczyli w XIII Poznańskich Spotkaniach Targowych – „Książka dla Dzieci i Młodzieży”. Czytali poznaniakom biografię Krystyny Miłobędzkiej oraz spotkali się z Pierwszą Damą Anną Komorowską. Po prezentacji młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Owińskach czytała brajlem najnowszy przekład „Wyspy skarbów” – książkę autorstwa Roberta Louisa Stevensona, przetłumaczoną przez Andrzeja Polkowskiego. 

Nietypowy grób należący do przedstawicielki społeczności tzw. kultury złockiej z epoki środkowego neolitu odkryli w Kleczanowie archeolodzy z Sandomierza. Po dokładnym odsłonięciu kości okazało się, że zmarła osoba była niepełnosprawna.

Fundacja Podaj Dalej uruchomiła w ramach projektu Akademia Życia mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych. Projekt realizowany we współpracy z Miastem Konin jest finansowany przez duńską Fundację Velux. W marcu 2014 r. w wyremontowanej i w pełni przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych kamienicy przy Placu Wolności w Koninie zamieszkało 8 osób z niepełnosprawnością ruchową. Potrzeba realizacji tego typu działań jest bardzo duża – do Fundacji zgłosiło się już kilkadziesiąt osób gotowych do usamodzielnienia się. 

W restauracji Oko Miasta w Katowicach odbyły się V Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne. Uczestniczyły w nich osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Katowic oraz miast partnerskich: Ostrawy, Koszyc i Miszkolca. Uczniowie nie rywalizowali ze sobą, ale współpracowali (przy jednym stanowisku pracowały po dwie drużyny z różnych szkół – uczniowie i nauczyciele), gdzie musieli dzielić się produktami, pożyczać sprzęt, wspólnie wykonywać zadnia.

Przed Sejmem odbył się protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Protestujący domagali się takiej samej podwyżki świadczeń, jaką premier Donald Tusk obiecał rodzicom dzieci niepełnosprawnych.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zbiórkach publicznych. Do organizacji zbiórki nie będzie już potrzebne pozwolenie, wystarczy zgłoszenie w internecie. Ustawa wprowadza jednoznaczną definicję zbiórki, obejmującą tylko datki i dary zbierane w miejscach publicznych.

Teatr Arka wystąpił na Festiwalu Fringe. Niepełnosprawni aktorzy wystawili w Pradze spektakl o brytyjskim astrofizyku Stephanie Hawkingu. Edinburgh Fringe Festival to największy festiwal sztuki i teatru na świecie.

Wypożyczalnia sprzętu przenośnego Uniwersytetu Warszawskiego została wyposażona w nowe urządzenia m.in. dyktafony, netbooki, tablety i czytniki tekstu. Urządzenia o łącznej wartości ponad 33 tys. zł ufundowała Fundacja Na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”.

Ambasador Remigiusz Henczel. Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, podpisał w Imieniu Rzeczpospolitej Polskiej Traktat z Marrakeszu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w sprawie ułatwienia dostępu do opublikowanych utworów drukowanych osobom niewidomym i słabowidzącym oraz osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem. Celem Traktatu jest ustanowienie międzynarodowego standardu korzystania przez osoby niepełnosprawne, w tym w szczególności niewidome i słabowidzące, z utworów opublikowanych w postaci druku i pozostających pod ochroną przepisów prawa.

Fundacja Zero Barier specjalizująca się w kompleksowej komunikacji z osobami niepełnosprawnymi oraz promocją aktywnego wypoczynku, przygotowała pierwszy spot telewizyjny skierowany do osób niepełnosprawnych, który wykorzystuje jednocześnie kanały komunikacji z osobami niewidomymi oraz niesłyszącymi. W przekazie oprócz tłumaczenia treści w języku migowym zastosowano również napisy informacyjne oraz audiodeskrypcję.

W Bemowskim Centrum Kultury odbyła się Gala Finałowa II Wyborów Miss Polski na wózku. Konkurs zorganizowany przez Fundację Jedyna Taka - wygrała Julia Torla.

Targi REHABILITACJA to połączenie oferty wystawienniczej, marketingowej oraz szkoleniowej, to połączenie nauki, biznesu i opieki nad chorymi.  22. edycji Międzynarodowych Targów Sprzętu Medycznego „Rehabilitacja” towarzyszyły konferencje, warsztaty i spotkania poświęcone m.in.: nowoczesnym koncepcją terapeutycznym stosowanym w fizjoterapii, nowoczesnym technologią w rehabilitacji kardiologicznej i interaktywnej rehabilitacji w przestrzeni 3D.

24 września na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka Marcina Kozioła pt. „Skrzynia Władcy Piorunów. Detektywi na kółkach”. To pierwsza polska powieść, której bohaterem, a właściwie bohaterką jest osoba niepełnosprawna.

W Soczi odbyły się 11. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Niepełnosprawni sportowcy rywalizowali w sześciu dyscyplinach paraolimpijskich. Polska reprezentacja nie wywalczyła żadnego medalu.

W Antalya odbył się II Międzynarodowy Turniej Niepełnosprawnych w piłce siatkowej plażowej. Nasza reprezentacja wywalczyła w Turcji I miejsce wygrywając wszystkie spotkania. W turnieju uczestniczyły zespoły z Niemiec, Kazachstanu i Słowacji. Polskę reprezentował zespół Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra.

W Niemczech odbyły się Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym. Kazimierz Bysiek, zawodnik Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra wywalczył w Suhl tytuł wicemistrza świata.

Natalia Partyka zdobyła w Pekinie mistrzostwo świata niepełnosprawnych (klasa 10) w tenisie stołowym. Powtórzyła sukces sprzed czterech lat z Korei.

Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki - zawodnicy Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra wywalczyli srebrne medale na Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowym w Pekinie. W grupie eliminacyjnej - Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki brawurowo pokonali wszystkich rywali wygrywając 3:1 z Węgrami, 3:0 z reprezentacją Danii oraz 3:0 z Brazylią. W półfinale byli zdecydowanie lepsi od Belgów, których pokonali 3:0.

W Cluj-Napoca w Rumunii odbył się Międzynarodowy Turniej klasyfikacyjny w tenisie stołowym. Uczestniczący w nim zawodnik Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra - Tomasz Jakimczuk wywalczył złoty medal.

Prototyp wózka inwalidzkiego, który umożliwia m.in. jazdę w pozycji stojącej i pokonywanie np. wysokich krawężników, powstał w Akademickim Związku Motorowym na Uniwersytecie Zielonogórskim. Konstruktorem i wykonawcą jest opiekun związku Zdzisław Wałęga. Wózkiem można poruszać się zarówno po mieszkaniu, jak i w otwartym terenie.

Nowego typu implant ucha środkowego po raz pierwszy w Polsce wszczepił prof. Henryk Skarżyński wraz ze swym zespołem. Aparat przeznaczony jest głównie dla osób powyżej 65. roku życia. Zabieg, który transmitowano w czasie rzeczywistym podczas konferencji prasowej w Warszawie, przeprowadzono w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, działającym przy Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.

Jest dobrze, ale nie spoczywajmy na laurach. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia. Walczmy z uprzedzeniami, szukajmy w ludziach tego, co piękne i dobre. Budujmy razem świat bez barier!Czytaj również