Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2017

Dodano: 22 grudnia 2017

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia publikujemy raport na temat wydarzeń, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących. Przypominamy, co udało się zrealizować, wskazujemy najważniejsze inicjatywy jakie zostały podjęte przez lokalne samorządy, instytucje państwowe oraz organizacje pożytku publicznego na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 

Fundacja Kultury Bez Barier uruchomiła portal internetowy poświęcony wystawom stałym eksponowanym w polskich muzeach i galeriach sztuki. Strona internetowa zawiera zdigitalizowane zdjęcia, karty obiektów, teksty uproszczone, oraz tłumaczenia na polski język migowy. Projekt jest realizowany we współpracy z wieloma muzeami i galeriami z całej Polski. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Głuchołazach powstał Dom Dziennej Opieki Medycznej. Placówka realizuje zadania wspierające aktywizację i rehabilitację osób starszych i niepełnosprawnych. Dom Dziennej Opieki Medycznej ma trzynastu podopiecznych. Wszyscy korzystają z usług rehabilitacyjnych na podstawie skierowań wystawianych przez lekarzy rodzinnych i specjalistów.

Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja BlinkMouse, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera. Zastępuje ona mysz komputerową, a do jej użycia wystarczy mruganie – dzięki kamerze internetowej ustawionej naprzeciw twarzy użytkownika. Autorką aplikacji jest dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.

W Świętochłowicach powstała sekcja Crossfitu dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Mogą wziąć w nich udział osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności. Program treningów został dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

Przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach powstał integracyjny plac zabaw. Środki finansowe na budowę obiektu dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnych dzieci zebrano w Internecie. Akcja została przeprowadzona z inicjatywy youtubera ReZigiusza. Nowy plac zabaw ma powierzchnię około 660 metrów kwadratowych. Na terenie obiektu powstały: huśtawki, zjeżdżalnie z drabinkami, stolik integracyjny, platforma do balansowania i karuzela. Cały teren jest ogrodzony, ma utwardzoną nawierzchnię i jest dostępny dla wszystkich dzieci.

W Sosnowcu otwarto kolejne w Polsce mieszkanie chronione. Lokal ma około 130 metrów kwadratowych. Składa się z czterech sypialni, dwóch łazienek, pokoju dziennego oraz kuchni z jadalnią. Lokatorzy mogą korzystać z pomocy osobistych asystentów. Pod okiem doświadczonych terapeutów uczą się samodzielności i odpowiedzialności. 

W Katowicach otwarto Ośrodek Pobytu Dziennego dla Osób Niepełnosprawnych. W budynku Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych utworzono nowoczesny kompleks edukacyjno-rehabilitacyjny dla osób, które ukończyły 25 rok życia lub ukończyły edukację w szkołach specjalnych lub integracyjnych i nie kwalifikują się do innych form opieki. Fachową pomocą terapeutyczną objętych zostało piętnastu podopiecznych placówki.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dzięki dużemu zaangażowaniu lokalnych samorządów, instytucji państwowych i organizacji pożytku publicznego zrealizowanych zostało wiele interesujących projektów, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych. Ale nie spoczywajmy na laurach… Projektujmy kolejne obiekty przyjazne wszystkim, twórzmy mądre przepisy i nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, organizujmy imprezy i wydarzenia promujące twórczość osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia!Czytaj również