Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2022

Dodano: 23 grudnia 2022

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia publikujemy raport, podsumowujący wydarzenia, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych w Polsce. Przypominamy, co udało się zrealizować, wskazujemy najważniejsze inicjatywy jakie zostały podjęte przez lokalne samorządy, placówki edukacyjne, kulturalne i sportowe. Jest wiele pozytywnych zmian, ale to był kolejny trudny rok dla biznesu. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, wzrost cen za towary i usługi – to problemy, z jakimi muszą się mierzyć dzisiaj państwa europejskie.

 

Filia Urzędu Pocztowego Częstochowa 1 ma nową lokalizację. Klienci mogą korzystać ze wszystkich usług Poczty Polskiej w placówce przy ul. Wręczyckiej 20. Obiekt jest nowoczesny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada wejście równe z poziomem chodnika. 

Łódzki magistrat otrzymał dotację z Unii Europejskiej na remont secesyjnej kamienicy przy ul. Zachodniej. Jej wnętrza zostaną zaadaptowane na potrzeby biblioteki dedykowanej historii miasta. Obiekt, który będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ma zostać otwarty w 2023 roku. Koszt inwestycji to 6 mln zł.

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie stał się bardziej dostępny dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Pacjenci mogą korzystać z windy, która łączy parter z wyższymi kondygnacjami budynku. Koszt inwestycji to 800 tys. zł. Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. 

Rozpoczął się remont Opery Śląskiej w Bytomiu. Modernizacja budynku obejmie przebudowę infrastruktury technicznej, w tym sceny i instalacji wewnętrznych. Będzie lepsza akustyka i nowe oświetlenie. Obiekt stanie się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni będą mogli korzystać z wielu udogodnień, które ułatwią oglądanie wszystkich spektakli.

Zakończyła się modernizacja Akademika Politechniki Opolskiej „Pryzma”. Prace budowlane objęły odświeżenie ścian, sufitów i podłóg. Fachowcy położyli nowe płytki, wymienili drzwi oraz najważniejsze instalacje. Kuchnia i łazienka jest wspólna tylko dla dwóch pokoi. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zakład Aktywności Zawodowej Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” w Kielcach ma nową siedzibę. Część pracowni została przeniesiona na ulicę Mielczarskiego 45. Osoby niepełnosprawne mogą pracować w lepszych, komfortowych warunkach.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Siołkowej odzyskał dawny blask. Podopieczni placówki mogą korzystać z odnowionej pracowni gospodarstwa domowego, łazienki i toalety. Koszt inwestycji to ponad 270 tys. zł. 160 tys. zł na realizację zadania przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przy Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą w Skarżysku-Kamiennej otwarto Ośrodek Wsparcia i Testów. Placówka prowadzi wypożyczalnię laptopów, tabletów i smartfonów dla osób niepełnosprawnych. Projekt jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej stało się bardziej dostępne dla osób niewidomych i niedosłyszących. W budynku zamontowano tabliczki z opisami w brajlu oraz pętle indukcyjne. Zadanie zostało zrealizowane ze środków unijnych, w ramach projektu „Śląskie samorządy bez barier”.

W Poznaniu przy ul. Rybaki otwarto nowe mieszkanie chronione. Zamieszkały w nim osoby po kryzysie psychicznym. Pod okiem doświadczonych terapeutów uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Projekt jest finansowany ze środków miejskich. 

Powiat sokólski kupił stadninę koni w Geniuszach. Jej infrastruktura zostanie zaadaptowana na potrzeby ośrodka hipoterapeutycznego. Koszt nieruchomości to 795 tys. zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Unii Europejskiej.

Wigierski Park Narodowy stanie się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na terenie obiektu powstaną toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz tablice z symbolami do komunikacji alternatywnej. Planowany jest też montaż pętli indukcyjnych oraz instalacji umożliwiających kontakt głosowy i wzrokowy z pracownikami WPN.

W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu zamontowano sto tabliczek z oznaczeniami w alfabecie Brajla. Ułatwią one korzystanie z usług medycznych osobom niewidomym i niedowidzącym. Zadanie zostało zrealizowane w ramach konkursu „Właściwe Drzwi”, który jest współfinansowany z funduszu „Nowy Akumulator Społeczny” oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

PKP Intercity podpisało z poznańską Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielski umowę na modernizację 90 wagonów. Wartość zamówienia wynosi niemal 495 mln zł brutto. Tym samym wartość kontraktów podpisanych w ramach największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity wynosi już ponad 6 mld zł brutto. Pierwsze unowocześnione wagony pojawią się na torach w 2023 roku.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dzięki środkom unijnym oraz dużemu zaangażowaniu lokalnych samorządów, instytucji państwowych i organizacji pożytku publicznego zrealizowanych zostało wiele interesujących projektów, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących. Ale nie spoczywajmy na laurach… Projektujmy i budujmy nowe obiekty dostępne dla wszystkich, usuwajmy bariery architektoniczne w budynkach wzniesionych w XX wieku, wprowadzajmy mądre przepisy i ustawy, twórzmy nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, organizujmy imprezy i wydarzenia promujące twórczość osób niepełnosprawnych. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia!Czytaj również