Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2021

Dodano: 24 grudnia 2021

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia publikujemy raport, podsumowujący wydarzenia, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych w Polsce. Przypominamy, co udało się zrealizować, wskazujemy najważniejsze inicjatywy jakie zostały podjęte przez lokalne samorządy, placówki edukacyjne, kulturalne i sportowe. Jest wiele pozytywnych zmian, ale to był kolejny trudny rok dla biznesu. Pandemia COVID-19 spowodowała straty w wielu branżach, m.in. kosmetycznej, fryzjerskiej, transportowej, hotelarskiej oraz gastronomicznej.

 

Rozpoczęła się przebudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Chwałowicach. Po modernizacji, cały kompleks edukacyjny stanie się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Lepsze warunki do pracy zyska również kadra pedagogiczna. Na terenie obiektu powstaną nowoczesne gabinety terapeutyczne, pracownie dydaktyczne oraz pokój nauczycielski. Koszt inwestycji to 4,5 miliona złotych. Zadanie uzyskało dofinansowanie w wysokości 2,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Urząd Miasta Rydułtowy stał się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Magistrat kupił urządzenia umożliwiające lepszą komunikację z osobami niewidomymi oraz słabosłyszącymi. System informacji wizualnej składa się z czterech poziomów: Pierwszy – obejmuje komunikaty i informacje zewnętrzne. Drugi – tablice z mapą informacyjną, usytuowane w holach przy wejściach głównych. Trzeci – tworzą tablice oznaczające piętra. Na czwarty – składają się tablice przydrzwiowe znajdujące się bezpośrednio przy wydziałach magistratu. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych.

Delegatura Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kaliszu ma nową siedzibę. Od 1 marca przyjmuje interesantów w budynku przy ul. Skarszewskiej 42A. Obiekt jest nowoczesny i dostępny dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni mogą korzystać z wielu udogodnień. Do ich potrzeb dostosowano salę obsługi klienta, toalety, a także windę, którą można dotrzeć na wyższe kondygnacje budynku.

W kamienicy przy ulicy Kilińszczaków w Wałczu otwarto cztery mieszkania chronione. Zamieszkały w nich osoby niepełnosprawne, które pod okiem pracownika socjalnego, koordynatora mieszkania, oraz opiekunów uczą się samodzielności. W każdym lokalu znajduje się pokój mieszkalny, salon z aneksem kuchennym i łazienka. Koszt projektu to około 900 tys. złotych. 435 tys. złotych na realizację zadania pozyskano z rządowego programu wsparcia rodzin „Za życiem”. Resztę dołożyła gmina miejska Wałcz.

Zakończyła się budowa nowej siedziby dla Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach. Cały obiekt jest nowoczesny, monitorowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni mogą korzystać z wielu udogodnień, m.in. nowoczesnej windy, która łączy parter z wyższymi kondygnacjami budynku. Inwestycja kosztowała blisko 33 miliony złotych. Zadanie zostało w całości sfinansowane ze środków budżetu państwa w ramach „Programu Modernizacji Policji”.

W Bielsku Podlaskim uruchomiono mieszkanie wspomagane. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do samodzielnego funkcjonowania i prowadzenia gospodarstwa domowego. W zajęciach prowadzonych przez doświadczonych terapeutów, uczestniczą mieszkańcy powiatów: bielskiego, siemiatyckiego oraz hajnowskiego. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Dobre miejsce” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Caritas Diecezji Sandomierskiej uruchomiła kolejny Zakład Aktywności Zawodowej. Placówka specjalizuje się w świadczeniu usług gastronomicznych dla szkół, seniorów oraz osób społecznie wykluczonych. W przyszłości zakres usług ma zostać poszerzony o prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz pralni. Celem działalności sandomierskiego ZAZ jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Niepełnosprawni pracują i zdobywają nowe umiejętności pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej. Pomocą i wsparciem służą trenerzy oraz terapeuci, przygotowani do pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie otworzyła nową filię przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Dorośli i młodzież mogą korzystać z kameralnej czytelni i bogatego księgozbioru wypożyczalni. Do dyspozycji najmłodszych mieszkańców miasta oddano strefę gier planszowych. Placówka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni mogą korzystać z wielu udogodnień, a także pomocy pracowników biblioteki. 

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA – to nowa instytucja, która rozpoczęła działalność we Wrocławskim Parku Technologicznym. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Do projektu przystąpiło ponad 30 organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, firm i uczelni wyższych. Nazwa organizacji nie jest przypadkowa – pochodzi od nazwiska i pseudonimu śp. Bartłomieja Skrzyńskiego, pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Pod bezpłatnym numerem – 800 137 200, można otrzymać podstawową pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Komunikacja podczas videoczatu odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego.

Zakończyła się budowa pływalni Aqua Toruń. Mieszkańcy grodu Kopernika mogą wypoczywać i trenować sporty wodne w jednym z najnowocześniejszych kompleksów rekreacyjnych w regionie. Cały obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Do ich potrzeb dostosowano niecki basenowe, szatnie, toalety, oraz windę, która łączy parter z wyższymi kondygnacjami budynku.

W Gdańsku powstała pierwsza plaża w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji niepełnosprawnych mieszkańców miasta i turystów oddano: kładkę plażową o szerokości 1,8 m, ławki z oparciem i podłokietnikami, przebieralnię z uchwytami i siedziskiem, oraz nowe sanitariaty. Osoby niewidome mogą skorzystać z tablic informacyjnych z odpowiednim kontrastem i wielkością liter, a także opisami w Brajlu. Uruchomiono też informację SMS dla osób niesłyszących. Inwestycja została sfinansowana ze środków miejskich.

Na zamku w Rabsztynie powstał pawilon do obsługi ruchu turystycznego. Odgruzowaną przestrzeń obiektu zagospodarowano na potrzeby: informacji turystycznej, kasy biletowej, kawiarni i toalet. Znalazło się tutaj również miejsce na salę wielofunkcyjną w której organizowane będą projekcje multimedialne. Prawie cała infrastruktura jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni goście oraz ich opiekunowie zwiedzą zamek w Rabsztynie przy pomocy specjalnej aplikacji. Można ją pobrać bezpłatnie i zainstalować na urządzeniach mobilnych.

W Sulechowie otwarto hostel dla osób z autyzmem. W placówce mogą zamieszkać autystycy wymagający kompleksowej opieki, kiedy ich najbliżsi znajdą się np. w szpitalu albo w sanatorium. Koszt inwestycji to ponad 2 mln złotych. Zadanie uzyskało dofinansowanie z Zarządu Województwa Lubuskiego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dzięki środkom unijnym oraz dużemu zaangażowaniu lokalnych samorządów, instytucji państwowych i organizacji pożytku publicznego zrealizowanych zostało wiele interesujących projektów, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących. Ale nie spoczywajmy na laurach… Projektujmy i budujmy nowe obiekty dostępne dla wszystkich, usuwajmy bariery architektoniczne w budynkach wzniesionych w XX wieku, wprowadzajmy mądre przepisy i ustawy, twórzmy nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, organizujmy imprezy i wydarzenia promujące twórczość osób niepełnosprawnych. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia!Czytaj również