Dzisiaj jest 12 Czerwca 2024, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2016

Dodano: 23 grudnia 2016

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia przygotowujemy raport na temat wydarzeń, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Przypominamy, co udało się zrealizować, wskazujemy najważniejsze inicjatywy jakie zostały podjęte przez instytucje państwowe oraz organizacje pożytku publicznego na rzecz osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących.

 

W Ziemięcicach w gminie Zbrosławice powstał Regionalny Ośrodek Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym. W budynku mieszczą się: szkoła podstawowa i gimnazjum, sale terapeutyczne, administracja oraz pomieszczenia techniczno-gospodarcze. Placówka została dostosowana do potrzeb dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności. Sale lekcyjne, biura i sanitariaty są dostępne dla osób niewidomych, słabowidzących i poruszających się na wózkach. 

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Szczecinie wprowadziła do programu nauczania lekcje nauki języka migowego. Celem przedsięwzięcia jest eliminacja różnego rodzaju barier utrudniających normalne funkcjonowanie w społeczeństwie osobom niepełnosprawnym i niesłyszącym. Do projektu „Usłysz moje ręce” przystąpili uczniowie klas: 1c i 1d. Dzieci dwa razy w miesiącu biorą udział w zajęciach, podczas których wyspecjalizowany nauczyciel uczy ich podstaw języka migowego.

W Żorach (woj. śląskie) otwarto nowoczesny kompleks rehabilitacyjno-edukacyjny dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Dobry start w przyszłość – budowa nowej siedziby Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i Ośrodka Wczesnej Interwencji w Żorach”. Na terenie obiektu funkcjonują trzy placówki: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Świetlica Rewalidacyjno-Rehabilitacyjna dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną po 25 roku życia. Inwestycja kosztowała ponad 8 milionów złotych.

W Krakowie zorganizowano kurs samoobrony dla osób niewidomych. Kursanci zostali przeszkoleni i przygotowani do obrony w sytuacjach kryzysowych przez strażników miejskich. Celem przedsięwzięcia była poprawa bezpieczeństwa osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność mogą bardzo łatwo paść ofiarą przestępstwa. Kurs samoobrony trwał dwa dni. Osoby niewidome uczestniczyły w spotkaniach z psychologiem oraz instruktorami techniki i taktyki interwencji.

Przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu powstał kolejny w Polsce ogród polisensoryczny. Park został podzielony na strefy dostosowane do różnych grup wiekowych. Mogą z niego korzystać podopieczni placówki oraz mieszkańcy miasta. Na terenie obiektu znajdują się m.in. plac zabaw i padok dla koni. W przyszłości w miejscu, w którym wcześniej mieścił się Park Harcerski powstaną domki skrzatów, plac do trenowania jazdy na wózku i teren do szkolenia psów-przewodników. 

W Gdyni Orłowie powstało nowe wygodne zejście do wody dla osób niepełnosprawnych. Kładka powstała z inicjatywy Zakładu Dróg i Zieleni, Gdyńskiego Centrum Sportu i Samodzielnego Referatu ds. Osób Niepełnosprawnych. Z nowego podestu mogą korzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także matki wożące dzieci w wózkach oraz rowerzyści. 

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie powstała ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych. Przy alejkach stanęły odlane z brązu figury zwierząt, które można „zobaczyć” w stołecznym ZOO. Figury odzwierciedlają naturalne proporcje i fakturę. Dzięki nim osoby niewidome mogą wyobrazić sobie jak wyglądają poszczególne zwierzęta w rzeczywistości.

W Krakowie powstało Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi. Placówka świadczy usługi z zakresu informacji o wszelkich formach pomocy dla krakowskich rodzin z dziećmi i dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Realizację projektu finansuje Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

W Poznaniu powstała kolejna szkoła podstawowa i gimnazjum z oddziałami integracyjnymi. 1 września naukę w placówce rozpoczęło ponad 40 dzieci, w tym osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Na terenie obiektu powstały 6-osobowe klasy, gabinet lekarski i pielęgniarski. Zatrudniona kadra pedagogiczna posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Uczniowie mogą korzystać z pomocy psychologa, logopedy i terapeutów.

We Wrocławiu powstała „szpilkostrada”. To nowy trakt na płycie Rynku, po którym wygodnie można poruszać się wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim. Szpilkostrada ma w sumie 4,5 tys. metrów kwadratowych. Do jej wybudowania wykorzystano ponad 110 tys. sztuk kostki w trzech rozmiarach. Kosta była układana ręcznie. Sześciometrowy pas biegnący wzdłuż pierzei Rynku jest równy i bezpieczny. 

Sukcesywnie zmierzamy w dobrym kierunku, ale nie spoczywajmy na laurach. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia.

Po pierwsze; instytucje rządowe nadal nie opracowały skutecznego mechanizmu, modelu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Po drugie; w Polsce z roku na rok rośnie liczba nieuczciwych pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami w celu czerpania korzyści finansowych. Wiele firm tworzy miejsca pracy dla niepełnosprawnych by korzystać z różnych ulg i dofinansowań.

Instytucje reprezentujące interesy osób z niepełnosprawnościami powinny podjąć prace nad nowymi, efektywnymi rozwiązaniami, które usprawnią system zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce. Należy walczyć z nieuczciwymi praktykami, monitorować działania pracodawców, oraz stworzyć przepisy, które będą chroniły źle traktowanych pracowników. 

Działajmy! Budujmy razem świat bez barier!Czytaj również