Dzisiaj jest 12 Czerwca 2024, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2015

Dodano: 23 grudnia 2015

Co roku w grudniu podsumowujemy najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Przypominamy, co udało się zrealizować, zmienić na lepsze, ale zabieramy też głos w sprawach, które nadal nie zostały załatwione.

 

Na terenie Ośrodka Dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomych w Bydgoszczy powstała ścieżka – dydaktyczno-ekologiczna. Ścieżka została usytuowana przy skwerze Leszka Białego. Osoby niewidome i słabowidzące mogą poznać rośliny przez dotyk.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego przygotowała raport na temat dostępności wyborów w gminach. Wyniki przeprowadzonego badania pokazały, że zdecydowana większość objętych nim gmin podjęła kroki mające na celu dostosowanie wyborów samorządowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie wytycznymi. Zastosowane rozwiązania nie zawsze były jednak kompleksowe czy umożliwiające udział w wyborach bez przeszkód. Ważnym wnioskiem z przeprowadzonych analiz jest także to, że osoby z niepełnosprawnościami nie we wszystkich badanych gminach korzystały z zapewnionych im udogodnień.

Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” Poznań, w ramach projektu „Weź oddech” uruchomiło infolinię dla osób niepełnosprawnych. Pod nr tel. 500 322 632 można skontaktować się z prawnikiem i psychologiem. Specjaliści służą pomocą w rozwiązywaniu problemów z jakimi na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne.   

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Cieszynie otrzymało grant w wysokości 10 tys. dolarów na dalszą realizację projektu ogrodu sensorycznego. Ogród sensoryczny będzie dla osób niepełnosprawnych z jednej strony miejscem relaksacji, odpoczynku, a z drugiej strony miejscem doświadczania świata przyrody, motywującym do aktywności ruchowej, pracy, podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przebywanie w otoczeniu roślin i praca w ogrodzie korzystnie wpłyną nie tylko na zdrowie fizyczne osoby niepełnosprawnej, lecz również na jej rozwój psychiczny i emocjonalny, a tym samym poprawią jakość jej życia.

Podczas II Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności w Warszawie, Teresa Hernik Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podpisała Kartę Różnorodności. PFRON został pierwszą państwową instytucją w Polsce będącą sygnatariuszem Karty Różnorodności.

Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa, realizowana w takich krajach Unii Europejskiej jak: Polska, Francja, Hiszpania, Włochy, Austria, Niemcy, Szwecja, Belgia, Irlandia, Finlandia, Estonia, Luksemburg, Dania oraz Czechy; promowana przez Komisję Europejską. Karta jest pisemną deklaracją, podpisywaną przez organizacje, firmy i instytucje, które zobowiązują się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności oraz wyrażają gotowość do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych w te działania. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia, działają na rzecz spójności i równości społecznej.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli stworzyło mobilną aplikację zawierającą informacje na temat udogodnień dla osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących w polskich i ukraińskich muzeach. Aplikacja Muzea bez Barier została napisana w języku polskim. Można ją bezpłatnie pobrać z internetu wpisując jej nazwę (Muzea bez barier) w telefonie w Google Play lub podając link:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.moiseum.muzeabezbarier.

W Gdyni uruchomiono kolejkę na Kamienną Górę. Teraz, pokonanie dystansu 96 metrów na wysokość 40 metrów, zajmuje około 2 minut. Kolejka jest zarówno atrakcją turystyczną, jak i dobrym rozwiązaniem dla osób poruszających się na wózku, matek z dziećmi, a także osób starszych, dla których pokonywanie schodów Kamiennej Góry, jest nie lada wyzwaniem.

W Bemowskim Centrum Kultury odbyła się Gala Finałowa III Wyborów Miss Polski na Wózku. Konkurs zorganizowany przez Fundację Jedyna Taka – wygrała Katarzyna Kozioł.

W Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Śląskiego powstała ścieżka zwiedzania dla osób niewidomych i słabowidzących. Ścieżka pozwala poznać sztuki wizualne, szczególnie malarstwo, a także samą instytucję muzeum.

Ruszył pierwszy na świecie portal filmowy dla niewidomych i niesłyszących. Kultowe produkcje filmowe można oglądać na stronie internetowej www.adapter.org. ADAPTER – to autorski projekt Fundacji KATARYNKA.

W Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się Integracyjny Pokaz Mody „Razem Przez Sztukę”. Najnowsze trendy w modzie męskiej i damskiej zaprezentowali wyjątkowi modele – osoby niepełnosprawne. W pokazie wzięło udział 64 uczniów z 14 placówek kształcenia specjalnego w województwie śląskim. Inspiracją tegorocznych stylizacji były sławne dzieła sztuki z zakresu malarstwa i architektury.

Na terenie Ośrodka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Gdańsku – Sobieszewie powstał ogród dla osób niedowidzących i niewidomych. Podopieczni placówki mają teraz bezpośredni kontakt ze światem roślin, mogą rozbudzać swoją ciekawość i zainteresowanie przyrodą, swobodnie dotykać i wąchać rośliny, poznawać ich budowę i różnorodność gatunkową, a przy tym mają zapewnioną możliwość odpoczynku.

Jest coraz lepiej, ale nie spoczywajmy na laurach. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia.

Po pierwsze; instytucje państwowe i przedsiębiorcy nie podjęli właściwego dialogu na temat wypracowania skutecznego mechanizmu, modelu zatrudniania niepełnosprawnych. Po drugie; w Polsce sukcesywnie rośnie liczba pracodawców zatrudniających a następnie zwalniających osoby z niepełnosprawnościami w celu wyłudzania różnych dofinansowań.

Dlatego pracujmy nad nowymi, efektywnymi rozwiązaniami, walczmy z uprzedzeniami i nieuczciwymi praktykami, ale szukajmy też w ludziach tego, co piękne i dobre.

Budujmy razem świat bez barier!Czytaj również