Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2023

Dodano: 22 grudnia 2023

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia publikujemy raport, podsumowujący wydarzenia, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych w Polsce. Przypominamy, co udało się zrealizować, wspominamy najważniejsze inicjatywy, które przyczyniły się do likwidacji barier architektonicznych w gminach, powiatach i województwach. Jest wiele pozytywnych zmian, ale ten rok – podobnie jak 2022 był trudny dla samorządów, biznesu i przeciętnego Kowalskiego. Inflacja – czyli wyższe ceny za towary i usługi – to najistotniejszy problem, z jakim musi mierzyć się na co dzień wiele polskich gospodarstw domowych.

 

Zakończył się remont świetlicy wiejskiej w Krzywej Górze (powiat wrzesiński). W budynku odnowiono salę i zaplecze kuchenne. Obiekt jest nowoczesny i bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z programu „Pięknieje wielkopolska wieś” Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Mieszkańcy Stalowej Woli mogą ponownie korzystać z usług placówki pocztowej, która została przeniesiona do galerii handlowej Vivo przy ul. Chopina 42. Jej wnętrze zaprojektowano w oparciu o nowoczesną wizualizację. Zastosowano również rozwiązania, które mają zapewnić wysoką jakość i komfort obsługi. Cała infrastruktura została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Końskich (województwo świętokrzyskie) otrzymał nowy sprzęt rehabilitacyjny. Do placówki dostarczono m.in. rolletic, stepper, bieżnię elektryczną i orbitrek. Zakupiono też tablicę do ćwiczeń manualnych dłoni, kije nordic walking i wioślarza treningowego. Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z „Programu wyrównywania różnic między obszarami III w obszarze F” Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Urząd Gminy Siedlce (województwo mazowieckie) stał się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Interesanci mogą korzystać z windy osobowej, która łączy parter z wyższymi kondygnacjami obiektu. Koszt inwestycji to blisko 800 tys. zł. Zadanie uzyskało dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.   

Warszawiacy mogą już korzystać z nowej pętli autobusowej przy ulicy Ostroroga. Dojeżdżają do niej autobusy linii 106 i 136. Infrastruktura przystanków jest nowoczesna i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano też pasy prowadzące i pola uwagi.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu stało się bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych. W holu budynku zamontowano windę. Z nowego udogodnienia mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością ruchową i ich opiekunowie. Zwiedzający placówkę szybko i bezpiecznie dotrą do sal ekspozycyjnych, łazienki i toalety. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Promocji Kultury w ramach zadania „Modernizacja windy osobowo-towarowej w budynku Muzeum Narodowego we Wrocławiu”. 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich (województwo śląskie) uruchomił przy ulicy generała Stanisława Maczka 13 punkt terenowy pracowników socjalnych. Obiekt jest nowoczesny i dostępny dla osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem znajduje się podjazd. Zadanie zostało zrealizowane ze środków miejskich.

W Stobiernej (województwo podkarpackie) otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Placówka świadczy usługi służące poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych. Na terenie obiektu powstały nowoczesne pokoje z łazienkami i sanitariatami, a także zaplecze dla personelu i kadry zarządzającej. Niepełnosprawni mogą korzystać z wielu udogodnień, m.in. dostosowanych łazienek, toalet i podjazdów. Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł.

Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek – tak będą nazywać się dwa nowe przystanki kolejowe, które powstaną w stolicy Małopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na budowę peronów przy linii kolejowej nr 95. Przystanki, które będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych powstaną do końca 2024 roku w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. 

Muzeum Getta Warszawskiego (województwo mazowieckie) będzie miało nową siedzibę. Placówka zostanie przeniesiona do budynków przy ulicach Siennej 60 i Śliskiej 51. Obiekt ma być nowoczesny i dostępny dla osób niepełnosprawnych. W budynku powstanie winda. Łączna powierzchnia użytkowa muzeum to 11 500 metrów kwadratowych. Prace budowlane mają zostać zakończone w 2026 roku.

Zakończyła się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 46 Specjalnej w Białymstoku (województwo podlaskie). W nowej części dydaktycznej powstały sale lekcyjne, szatnie i sanitariaty. Obiekt jest nowoczesny, funkcjonalny i dostępny dla wszystkich. Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł.

Sąd Rejonowy w Płocku ma nową siedzibę. Administracja i sale rozpraw zostały przeniesione do budynku przy ulicy 8 Pułku Artylerii Lekkiej. Obiekt jest nowoczesny i dostępny dla osób niepełnosprawnych. Interesanci mogą korzystać z windy. Koszt inwestycji to 66 mln zł.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy (województwo dolnośląskie) otworzył poradnię prehabilitacji. Placówka zatrudnia specjalistów od żywienia klinicznego, fizjoterapeutę, psychologa i dietetyka. Cały obiekt jest funkcjonalny i dostępny dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni mogą korzystać z wielu udogodnień, m.in. dostosowanej łazienki i toalety.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (województwo wielkopolskie) otwarto Aromatorium – Bibliotekę Zapachów. Podopieczni placówki mogą tutaj poznawać świat za pomocą węchu. Są aromaty naturalne, na przykład suszone zioła, syntetyczne – od olejków eterycznych do perfum, a także spożywcze... i zwierząt. To miejsce unikatowe w skali Polski i Europy.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dzięki środkom z programu Maluch Plus, Ministerstwa Sportu i Turystyki czy Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych zrealizowanych zostało wiele interesujących projektów, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących. Ale nie zwalniajmy tempa i nie spoczywajmy na laurach… Projektujmy nowe obiekty kulturalne i sportowe dostępne dla wszystkich, usuwajmy bariery architektoniczne w budynkach wzniesionych do roku 1989, wprowadzajmy mądre przepisy i ustawy korzystne dla osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i pracodawców. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia!Czytaj również