Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2019

Dodano: 23 grudnia 2019

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia publikujemy raport, podsumowujący wydarzenia, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych w Polsce. Przypominamy, co udało się zrealizować, wskazujemy najważniejsze inicjatywy jakie zostały podjęte przez lokalne samorządy, instytucje rządowe oraz organizacje pożytku publicznego na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz pacjentów placówek opiekuńczych i medycznych.

 

W Kaliszu otwarto mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.  W lokalu urządzono cztery pokoje, trzy łazienki, kuchnię, jadalnię i pomieszczenie gospodarcze. Lokatorzy mają zapewnioną pomoc osobistych asystentów. Pod okiem doświadczonych terapeutów uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Inwestycja kosztowała 200 tys. zł.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koninie otwarto ogród sensoryczny. Jest to jeden z czterech takich obiektów w Polsce. Cała przestrzeń ogrodu i wszystkie znajdujące się w nim urządzenia pełnią funkcję nie tylko relaksacyjną i zabawową, ale też dydaktyczną i terapeutyczną. Ogród ma charakter poznawczy i pozwala odkrywać struktury, faktury, dźwięki, zapachy, kształty oraz ruch, dzięki czemu jest możliwość dotarcia do dzieci wszystkimi zmysłami.

Przy ul. Wrzesińskiej na warszawskiej Pradze-Północ otwarto nowe publiczne przedszkole. Budynek jest dwukondygnacyjny. Na parterze powstały dwie sale dydaktyczne, stołówka i kuchnia. Na piętrze – sale edukacyjne i gimnastyczna. W piwnicy mieszczą się sale gastronomiczne, laboratoryjne, plastyczne, oraz pracownia do majsterkowania. Placówka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Jest winda, pochylnia… i inne udogodnienia. Koszt inwestycji to 7,4 mln zł. 

W wyjątkowy, niestandardowy sposób uczcili pierwszy dzień wiosny uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Zamiast iść na wagary, przyszli do szkoły i założyli kolorowe skarpetki, by w ten sposób solidaryzować się z osobami chorymi na zespół Downa. Inicjatorem akcji „Lots of Socks” była klasa 1c. Pomysł spodobał się również starszym klasom. Do udziału w przedsięwzięciu nikt nikogo nie musiał namawiać i przekonywać. Młodzież stanęła na wysokości zadania i wykazała wiele empatii.

Avalon Extreme po raz kolejny rzucił wyzwanie fanom crossfitu. Na terenie Academy GCW w Warszawie odbyła się druga edycja Avalon EXTREME Workout Battle – zawodów crosstreningowych dla osób z niepełnosprawnościami. Na starcie Avalon EXTREME  Workout Battle stanęło 34 zawodników w czterech klasach – WOMEN OPEN (kobiety z niepełnosprawnością), TETRA (mężczyźni z niepełnosprawnością czterokończynową), MEN OPEN (mężczyźni z pozostałymi typami niepełnosprawności). Wśród kategorii, pojawiła się także nowość, grupa osób pełnosprawnych wykonująca wszystkie ćwiczenia siedząc na wózku. Była to doskonała okazja do tego, aby przekonać się jak żyje i ćwiczy się na wózku i ile pracy wymaga taki trening. 

W Piotrkowie Trybunalskim otwarto „Mediatekę 800-lecia”. Placówka prowadzi działalność w dwukondygnacyjnym budynku, którego przestrzeń została zaadaptowana na potrzeby biblioteki, sali kinowej i auli konferencyjnej. Można tutaj wypocząć udając się do strefy zabaw dla dzieci, strefy młodzieżowej lub do kawiarni. Cały obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja kosztowała 35 mln złotych.

Z inicjatywy Polski, przy wsparciu Wielkiej Brytanii Rada Bezpieczeństwa przyjęła jednogłośnie pierwszą w historii Rezolucję dot. osób niepełnosprawnych w konfliktach zbrojnych. Rezolucja zakłada trzy główne cele – zwraca uwagę na potrzebę angażowania osób z niepełnosprawnościami w działania humanitarne, procesy zapobiegania, odbudowy, rekoncyliacji pokonfliktowej, podkreśla znaczenie poszerzania wiedzy na temat potrzeb i praw osób z niepełnosprawnościami w ramach misji pokojowych oraz na potrzebę poprawy systemu raportowania i sprawozdawczości na temat osób z niepełnosprawnościami.

3 lipca weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta. Zgodnie z nowymi przepisami, szpitale nie mają prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podpisał z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej umowę o dofinansowanie projektu, który zakłada m.in. przeszkolenie 5 tys. pracowników sektora transportu zbiorowego zatrudnionych u ok. 50 przewoźników transportu zbiorowego na terenie całego kraju w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym. Szkolenia obejmą obsługę klientów o szczególnych potrzebach: osoby starsze, osoby poruszające się na wózkach, osoby z dysfunkcjami słuchu, mowy i wzroku (w tym korzystające z pomocy psów przewodników), a także z niepełnosprawnością intelektualną czy ze schorzeniami psychicznymi. Projekt pt. „Szkolenia dla pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami” jest realizowany dzięki środkom w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet przeznaczony na ten cel wynosi ponad 9 mln zł.

Caritas Diecezji Przemyskiej otworzyła w Przemyślu, w budynku po byłym szpitalu wojskowym trzecią placówkę opiekuńczą. Hospicjum dla nieuleczalnie chorych powstało w ramach Centrum Medyczno-Charytatywnego świętego Józefa. „Uśmiech, serdeczne słowo, cierpliwość i dużo czasu dla chorych” – takim mottem kierują się pielęgniarki i lekarze pracujący w przemyskim hospicjum. Ciepłą atmosferę uzupełniają zwykłe przedmioty i ozdoby, takie jak kolorowa pościel, czy anioły zawieszone nad łóżkami pacjentów. Nieuleczalnie chorzy w spokoju i miłości mogą tu spędzić ostatni okres swojego życia.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dzięki środkom unijnym oraz dużemu zaangażowaniu lokalnych samorządów, instytucji państwowych i organizacji pożytku publicznego zrealizowanych zostało wiele interesujących projektów, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Ale nie spoczywajmy na laurach… Projektujmy kolejne obiekty bez barier, wprowadzajmy mądre przepisy i ustawy, twórzmy nowe miejsca pracy zapewniające godne warunki do samodzielnej egzystencji, organizujmy imprezy i wydarzenia promujące twórczość osób niepełnosprawnych. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia!



Czytaj również