Dzisiaj jest 30 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2018

Dodano: 24 grudnia 2018

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia publikujemy raport, podsumowujący wydarzenia, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych w Polsce. Przypominamy, co udało się zrealizować, wskazujemy najważniejsze inicjatywy jakie zostały podjęte przez lokalne samorządy, instytucje rządowe oraz organizacje pożytku publicznego na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Osoby niepełnosprawne, które użytkują pojazdy dostosowane do ich potrzeb nie będą obciążane kosztami egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B. Ustawa przewiduje całkowite zniesienie opłaty za praktyczną część egzaminu na prawo jazdy w stosunku do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia, w przypadku gdy jazda egzaminacyjna odbywa się pojazdem tych osób.

Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Broniewskiego w Bydgoszczy stała się jeszcze bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych. W budynku przy ulicy Broniewskiego zamontowano platformę dla osób z niepełnosprawnością ruchową.  Nowe udogodnienie ułatwi przemieszczanie osobom niepełnosprawnym po wszystkich kondygnacjach budynku. Projekt, który został zrealizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego uzyskał aż 275 punktów. Inwestycja kosztowała 100 tys. zł.

Nowoczesne pracownie dydaktyczne otwarto w Fundacji „Oczami Brata”. W zajęciach prowadzonych przez doświadczoną kadrę pedagogiczną uczestniczą dorosłe osoby niepełnosprawne. Specjaliści zatrudnieni w Fundacji „Oczami Brata” przygotowują wszystkich beneficjentów do samodzielnej egzystencji. Łączna wartość projektu to 1 781 779 zł. Realizację zadania współfinansuje Unia Europejska. Partnerem projektu jest Fundacja Imago.

Zmieniła się siedziba stołecznego Urzędu Pracy. Magistrat udostępnił warszawiakom poszukującym pracy budynek przy ul. Młynarskiej 37a. Dwukondygnacyjny lokal zajmuje powierzchnię blisko 450 metrów kwadratowych. Przebudowana została cała jego przestrzeń – powstała nowa klatka schodowa i antresola. Na parterze budynku utworzono 12 stanowisk, dostosowanych do obsługi osób z niepełnosprawnością ruchową. Stanowiska zostały wyposażone w przenośną pętlę indukcyjną z systemem FM dla osób niedosłyszących oraz tłumacza języka migowego on-line.

Spółka Intercity wprowadziła zmiany do regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt. Są one korzystne dla osób niewidomych. Od 27 kwietnia br. przewoźnik nie pobiera opłat za przewóz psów asystujących. Aby skorzystać z opcji odbycia podróży z psem, trzeba zabrać ze sobą certyfikat, potwierdzający status psa asystującego oraz jego aktualne świadectwa szczepienia. O takie dokumenty może poprosić konduktor lub kierownik pociągu podczas kontroli biletów.

Zakończyła się modernizacja Sądeckiego Skansenu. Obiekt został odnowiony w ramach projektu „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.  Zakres prac prowadzonych na terenie skansenu objął modernizację zabytków nieruchomych i wystaw stałych. Placówka została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i zabezpieczona przed kradzieżą i zniszczeniem.

Na stołecznej Poniatówce powstał nowy kompleks rekreacyjny dla najmłodszych. W zachodniej części plaży otwarto naturalny plac zabaw inspirowany warszawskim odcinkiem Wisły. Wisłę odzwierciedla główny ciąg komunikacyjny w formie drewnianego podestu. Kładka, która meandruje po placu, symbolicznie przestawia przebieg rzeki. Tuż obok znajduje się piaskownica w formie ławicy. Na terenie kompleksu powstały: „bazy” z szałasami i flagami, huśtawki, park linowy, tunel do tajemniczego ogrodu, mała zjeżdżalnia, oraz tor wodny z różnego rodzaju komponentami do zabawy. Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzieci z niepełnosprawnościami mogą korzystać z wielu zabawek i atrakcji. Inwestycję sfinansowało m.st. Warszawa.

Modernizacja Domu Studenckiego Hanka w Poznaniu zdobyła główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2017. Budynek został oddany do ponownego użytku w lutym br. roku. Przebudowano wszystkie kondygnacje. Wokół obiektu znalazła się odpowiednia infrastruktura drogowo-parkingowa i dojścia piesze, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po remoncie Dom Studencki oferuje 200 miejsc w pokojach jednoosobowych i dwuosobowych. Roboty budowlane rozpoczęły się w marcu 2016 r., a pierwszy etap prac zakończył się w styczniu tego roku.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dzięki środkom unijnym oraz dużemu zaangażowaniu lokalnych samorządów, instytucji państwowych i organizacji pożytku publicznego zrealizowanych zostało wiele interesujących projektów, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących. Ale nie spoczywajmy na laurach… Projektujmy kolejne obiekty bez barier, wprowadzajmy mądre przepisy i ustawy, twórzmy nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, organizujmy imprezy i wydarzenia promujące twórczość osób niepełnosprawnych. Jest jeszcze nadal wiele do zrobienia!Czytaj również